Министарство одбране БиХ у петак је расписало јавни конкурс за цивиле заинтересоване да као официри буду ангажовани у професионалној војној служби у Оружаним снагама БиХ (ОС).

Ово је први пут да се официрски кадар настоји попунити онима који нису војна лица. На конкурс, отворен до 24. октобра, којим се траже укупно 32 официра, могу се пријавити кандидати и кандидаткиње не старији од 27 година, са високом стручном спремом (7. степен).

Они који задовоље услове и прођу све тестове мораће проћи основну официрску обуку која ће трајати 44 седмице у центрима за обуку ОС БиХ у Пазарићу и Травнику.

"По успјешном окончању обуке, биће произведени у чин потпоручника", наведено је у тексту јавног конкурса.

У Министарству одбране БиХ нам у петак, из техничких разлога, нису могли одговорити колика је плата потпоручника. Према Закону о платама у инситуцијама БиХ, који је за овај чин прописао коефицијент 1,9, основна плата потпоручника је око 900 КМ. Будући да Закон предвиђа и додатке на плату, у ОС БиХ неслужбено нам је потврђено да ће они који буду примљени на овом конкурсу имати најнижу плату од око 1.100 КМ.

"Циљ новог система је да Оружане снаге БиХ изаберу квалитетне младе дипломанте изравно из цивилног сектора", саопштили су из Министарства одбране.

До сада је официрски кадар ОС обнављан непредовањем из постојећег војничког и подофицирксог кадра или школовањем на академијама других земаља.

Министарство очекује велики број пријава цивила заинтересованих за официрски, односно посао комадира пјешадијског вода, јер је већ прецизирано да, по окончању конкурса, у другу фазу иду 224 најбоље рангирана кандидата, а само су 32 упражњене позиције.

"Организујући властити процес одабира и обуке официра, ОС БиХ би, не само подмладиле свој официрски кадар, него и осигурале једнообразност засновану на најсвременијим методама одабира и обуке, чиме би се постигао максимални квалитет", оцијенио је Зекеријах Осмић, министар одбране БиХ.

Из НАТО штаба у Сарајеву кажу да подржавају систем одабира официра из цивилног сектора јавним конкурсом.

"Први официри обучени у овом систему требало би на своја мјеста у јединицама да буду распоређени 2015. године", рекла је Инес Кубуровић, гласноговорница НАТО штаба у Сарајеву.

Душанка Мајкић, предсједавајућа Комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ, каже да је Министарство одбране давно требало да успостави овакав систем пријема официра, посебно што "је било много нерегуларности и пропуста при њиховом пријему по досадашњим интерним конкурсима".

Национална структура

Конкурсом намијењеном цивилима прецизирана је и национална структура. Тако је кандидатима из бошњачког народа на располагању 11 мјеста официра, односно командира пјешадијског вода у касарнама у Бањалуц, Устиколини, Зеници и Бихаћу.

Кандидатима српске националности на располагању је 10 позиција, у објектима ОС у Билећи, Бијељини, Приједору и Бањалуци. Једнак број позиција резервисан је за официре из хрватског народа који ће послове командира пјешадијског вода обављати у Ливну, Кисељаку и Орашју, док је за категорију "осталих" предвиђено једно официрско мјесто у Бањалуци.

Независне

e-max.it: your social media marketing partner