САРАЈЕВО - Након што је компанија "Scout" из Загреба Суду Босне и Херцеговине поднијела тужбу против Министарства одбране БиХ ради неиспуњења уговорних обавеза, као и кривичну пријаву Тужилаштву БиХ против "Техничко-ремотног завода" из Хаџића, предузећа у већинском власништву Федерације БиХ, њеног директора Зијада Фазлагића, савјетника компаније Моме Чиповића, те више непознатих особа, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Душанка Мајкић упозорила је у разговору за Анадолу Агенцy (АА) да је сумњива продаја залиха наоружања постала регионални проблем.

Она је истакла како су утврђене бројне неправилности у располагању оружјем из БиХ које је завршавало чак и на мјестима гдје су Уједињене нације (УН) забранили допрему наоружања. 

''У овом моменту, схватајући да је то регионани проблем, УНДП, НАТО и ЕУФОР раде на бројању сваког комада како би се успоставила перспективна складишта муниције и минско-експлозивних средстава и тачно прописали услови за излазак односно коришћење оружја. Тако се сад раде ствари које су требало да се ураде 2007. и 2008. године'', казала је Мајкић за АА.

Према њеним ријечима, у овом тренутку у БиХ постоји још више од 17 хиљада тона неперспективног оружја, које треба бити уништено, те преко 7.000 тона перспективног наоружања.

Она је подсјетила да је надлежна комисија Парламента БиХ радила на утврђивању чињеница о томе шта се уствари дешавало са наоружањем, муницијом и минско-експлозивним средствима у периоду од 2006. године до 2011. године.

''Констатирали смо велики број неправилности. Евидентно је да је било неправилности и да је да су без икакве контроле од стране Министарства обране БиХ муниција и минско-експлозивна средства, дакле наоружање излазили из војних складишта и одлазили преко комерцијалних капацитета за уништавање. Тамо су префарбани и отпремани на дестинације које су уговаране или чак и на мјеста на која, по одлукама УН-а, јесу забрањена за достављање оружја'', истакла је Мајкић, те нагласила:

''Чак је било упозорења од стране OSCE-а и онда су се сви уплашили. Предсједништво БиХ је једног момента зауставило било какав промет оружјем и муницијом. Али до данас је остало недефинисано гдје је завршила велика количина наоружања. Наоружање је долазило на уништење, али ми немамо доказе да је заиста уништено. Не постоје трагови делаборисаних елемената који су требали остати након уништења''.

Према подацима Министарства обране БиХ, у војним складиштима се налазе 25.084 тоне муниције и минско-експлозивних средстава. Вишком проглашено 17.584, док 7.500 тона спада у перспективну имовину. Према тим подацима, у БиХ се налази пет перспективних, десет неперспективних и два транзитна складишта.

Перспективна складишта су "Габела" у Чапљини, "Крупа" у Хаџићима, "Грабеж" у Бихаћу, "Кула 1" и "Кула 2" у Мркоњић Граду и "Козловац" у Тузли. Неперспективна складишта су "Бачевићи" у Мостару, "Јахорински поток" у Палама, "Узамница" у Вишеграду, "Цар Душан" у Рудом и "Дужи" у Требињу.

e-max.it: your social media marketing partner