Бригадир Сеад Дураковић и правница Министарства одбране БиХ Најда Ђулић осумњичени су за примање мита у истрази о спорним унапређењима професионалних војника у подофицире, тврде за Пресс РС извори блиски врху Министарства одбране.

Како је јуче званично потврђено из овог министарства, министар Зекеријах Осмић поднео је кривичну пријаву Агенцији за истраге и заштиту (СИПА) против више особа из овог ресора и Оружаних снага БиХ. Иако није званично саопштено о коме се ради, више извора блиских Министарству одбране потврдило је да је реч о официру Дураковићу, тренутно ангажованом на служби у бањалучкој касарни "Козара", и правници Најди Ђулић.

На основу пријаве групе отпуштених војника, истрагу је провео Генерални инспекторат Министарства одбране, који је утврдио да су тврдње о малверзацијама са унапређењем војника у подофицирске чинове, на шта се указује већ дужи низ година, потпуно тачне.

Мотив злоупотреба

Према сазнањима Пресса, подофицирски чинови буквално су куповани, и то за цифре у распону од 5.000 КМ до 15.000 КМ. Штавише, по отварању ове афере, поједини федерални медији, наводно алудирајући на Дураковића, тврдили су да је бригадир под иницијалима С. Д. чак склапао нотарске уговоре са неким војницима како би био сигуран да ће они у потпуности исплатити тражено мито.

Кључни мотив ових злоупотреба била је законска одредба према којој сваком професионалном војнику Оружаних снага војна служба престаје оног дана кад наврши 35 година старости. Једина гаранција за останак у служби било је стицање подофицирског чина, због чега је међу војницима владала права јагма за чиновима, који су били гаранција за стабилан извор примања. Међутим, како се тврди, само они са довољно "веза", али и новца добили су прилику за останак у војним редовима.

Први су, пре неколико месеци, на злоупотребе указали управо отпуштени војници, који су своје сумње пријавили СИПА и Министарству одбране, након чега је отворена интерна истрага, која је потврдила већину њихових навода. Према њиховим тврдњама, на овај начин наводно је више од 60 војника добило подофицирске, па чак и официрске чинове, иако нису имали ни одговарајући род, стручну спрему, ни довољан број бодова приликом оцењивања.

Врх леденог брега

После Министарства одбране, које је завршило свој део посла, истрага је прешла у надлежност СИПА. Њихов портпарол Кристина Јозић није могла да прецизира у којој је фази овај предмет, него је само потврдила да је случај узет у рад и да је прослеђен на обраду Тужилаштву БиХ.

Међутим, тврди се да је ова истрага тек дотакла врх леденог брега и да ће истражиоци имати пуне руке посла у Оружаним снагама. Душанка Мајкић, председавајући Комисије за одбрану и безбедност Парламента БиХ, сматра да је управо превођење војника у подофицирске чинове, али и пријем професионалних војника, највеће упориште корупције у Оружаним снагама.

- Годинама уназад упозорава се на овај проблем, а драго ми је да је то коначно доказано и да су осумњичени пријављени надлежним органима.

Наиме, сваки пут кад смо упозоравали на раширену корупцију управо код чиновања војника, од надлежних смо добијали одговоре да су то само спекулације и да за такво нешто нема доказа. Међутим, ова истрага је показала да је то истина, а надам се да је то само почетак чишћења у Оружаним снагама, односно да ће на површину испливати и друге незаконитости које нису обухваћене овим пријавама - каже Мајкићева.

Пресс РС

e-max.it: your social media marketing partner