САРАЈЕВО - Одјељење за ратне злочине Тужилаштва БиХ, у којем је 17 тужилаца, за годину дана је подигло 24 оптужнице за ратне злочине, односно један тужилац за годину дана подигне нешто више од једне оптужнице, рекла је вечерас у Сарајеву посланик СНСД-а у Представничком дому парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић.

Дискутујући о Информацији о раду Тужилаштва БиХ за прошлу годину, Мајкићева је запитала чиме се може аргументовати та врста неефикасности, јер за годину дана тужилац за ратне злочине у Окружном тужилаштву у Бањалуци подигне 7 оптужница.

Наводећи да истраге и суђења трају годинама, Мајкићева је подсјетила да нема истрага за најтеже ратне злочине - против Атифа Дудаковића, у случају "Сијековац" и друго. Према њеним ријечима, на основу рада Одјељења за организовани криминал, у којем је 9 тужилаца, само је 88 лица добило затворску казну, а сви остали су ослобођени по разним основама.

Наглашавајући да ниједно тужилаштво у БиХ нема такву логистичку подршку као Тужилаштво БиХ, Мајкићева је рекла да је овај извјештај апсолутно бескористан за Парламентарну скупштину БиХ.

Она је предложила да буду усвојени закључци да су укупни резултати Тужилаштва БиХ испод сваког нивоа и свих европских норми и стандарда; да су резултати у области ратних злочина катастрофални и да Тужилаштво БиХ не остварује циљеве стратегије за процесуирање ратних злочина.

Мајкићева тражи и да буду усвојени закључци да су резултати рада Одјељења за организовани криминал испод очекиваних; да Представнички дом тражи од Министарства правде БиХ и Високог судског и тужилачког савјета /ВСТС/ да хитно израде анализу стања у Суду и Тужилаштву БиХ, као и анализу рада судија и тужилаца., "Дакле, један тужилац за годину дана у Одјељењу за ратне злочине подигне нешто више од једне оптужице. Чиме се може аргументовати та врста неефикасности у раду Тужилаштва БиХ", казала је Мајкић додајући да један тужилац за ратне злочине у Окружном тужилаштву у Бањој Луци за годину дана подигне шест оптужница више него тужилац у Тужилаштву БиХ.

Додала је да тужилац за ратне злочине у окружним и кантоналним тужилаштвима мјесечно уради више него тужилац БиХ за годину дана.

Мајкић је предложила и неколико закључака међу којима и тај да Представнички дом затражи од Министарства правде БиХ и ВСТС-а да изради хитну анализу стања у Тужилаштву и Суду БиХ, као и анализу рада тужилаца и судија. На основу те анализе стања формирати радну групу која ће израдити приједлог свеобухватних мјера за превазилажење проблема у функционирању ових институција.

Замјеник предсједавајућег Представничког дома и посланик СНСД-а Милорад Живковић рекао је да се Тужилаштво БиХ директно мијеша у рад Парламентарне скупштине БиХ, а као примјер је навео покретање истраге против овог законодавног тијела због непровођење одлука Уставног суда БиХ и "талачку кризу".

Према његовим ријечима и даље постоји велика диспропорција између броја злочина почињених над српским цивилима и подигнутим оптужницама за те злочине.

Живковић је запитао је да ли је Тужилаштво БиХ независно у односу на ОХР и стране амбасаде и додао да ће закон који је у припреми дефинисати одговорност ове институције пред Парламентарном скупштином БиХ.

Посланик СНСД-а Славко Јовичић рекао је да су тужиоци оштетили буџет БиХ за 4,5 милиона КМ фабриковањем оптужница против високих политичких лидера, који су се жалили и добили одштетне захтјеве.

Према његовим ријечима, мало је повјерења у Суд и Тужилаштво БиХ, а Тужилаштво БиХ је једина институција којој су повећана средства ове године.

Главни тужилац Горан Салиховић рекао је посланицима да је недовољан број људи који раде на ратним злочинима, те да је Тужилаштво БиХ урадило више предмета него Хашки суд за 10 година, односно више него и Србија и Хрватска.

Расправа о овом извјештају одгађана је неколико пута, јер сједници Представничког дома није присуствовао главног тужилац БиХ.

Срна
e-max.it: your social media marketing partner