САРАЈЕВО, Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ одбацио је захтјев клубова посланика СДП-а и Савеза за бољу будућност БиХ за разматрање по хитном поступку Приједлога закона о располагању непокретном војном имовином због недостатка гласова посланика из Републике Српске, те предложени закон упутио у редовну процедуру.
У расправи о захтјеву за разматрање по хитном поступку Приједлога закона о располагању непокретном војном имовином посланици СНСД-а истакли су да се не противе доношењу закона којим би било ријешено ово питање, али да су изненађени што се тражи хитан поступак.
Изразивши разумијевање за жељу предлагача да се питање располагања непокретном војном имовином ријеши, Душанка Мајкић из СНСД-а рекла је да питање све имовине треба ријешити тако да се прецизно зна на шта се односи, како касније не би било проблема, такође, навела је да су предлагачи тражили разматрање по хитном поступку, а „притом направили гомилу грешака“. - Када се отвори приједлог закона, онда се види да оно што је основно, предлагач није пред собом имао договор шест лидера у Бањој Луци и поступак рјешавања тог питања - казала је Мајкић.
Додала је да није логично да овакав закон иде по хитном поступку „цијенећи добру жељу предлагача да то питање ријеши“.
Према ријечима Милице Марковић из СНСД-а, свима би требало да буде јасно да у овом тренутку највише изгледа за усвајање по хитном поступку имају законски приједлози које парламенту предложи Савјет министара БиХ на основу постигнутог консензуса.
Шеф Клуба посланика СНСД-а Драго Калабић истакао је да се посланици ове странке не противе стављању закона у процедуру, али да се противе хитној процедури.
Замјеник предсједавајућег Представничког дома Божо Љубић оцијенио је да суштина предложеног закона, углавном, одговара потписаном документу лидера шест странака, осим у дијелу да ће се одлука реализовати на основу договора Савјета министара и ентитетских влада, те подсјетио да комисија Савјета министара паралелно треба да ријеши питање и војне и државне имовине.
Клуб посланика СДА подржао је захтјев за усвајање овог законског приједлога по хитној процедури.
Приједлог закона о располагању непокретном војном имовином у парламентарну процедуру су 23. маја доставили предсједавајући клубова СДП-а Саша Магазиновић и СББ-а Мирсад Ђугум.
Он прописује да ће за перспективну непокретну војну имовину, која је обухваћена одлуком Предсједништва БиХ о величини, структури и локацијама Оружаних снага БиХ, Правобранилаштво БиХ у року од 30 дана поднијети захтјеве за упис права власништва у земљишне, катастарске и друге јавне књиге.
Одлука се односи на укупно 63 објекта, и то 39 у Федерацији БиХ и 23 у Републици Српској, које користе Оружане снаге БиХ, те један који користи Министарство одбране БиХ.
Министарство одбране БиХ требало би у року од 21 дан да достави документацију о непокретној војној имовини, која је неопходна ради уписа.
За имовину која није обухваћена одлуком Предсједништва БиХ, а која се води као неперспективна непокретна војна имовина за потребе институција БиХ, у којој су смјештене или ће бити смјештене институције на основу одлуке Савјета министара БиХ, предвиђено је да их Правобранилаштво БиХ у року од 30 дана упише у земљишне, катастарске и друге јавне књиге као власништво БиХ.
Савјет министара БиХ у року од седам дана требало би да достави потребну документацију о непокретној војној имовини која је неопходна ради уписа права.
Истовремено се утврђује да се неперспективна непокретна војна имовина на кориштењу код других субјеката или која се још налази у посједу Министарства одбране БиХ књижи у власништво без накнаде другим нивоима власти: општинама, градовима, кантонима, ентитетима и другим правним субјектима, гдје се та имовина налази – то све имајући у виду функционалну везу корисника и одговарајућег нивоа власти, у складу са одговарајућим одлукама Уставног суда БиХ и приједлогом ове одлуке.
Представници Републике Српске раније су били против усвајања овог закона, залажући се да у пакету буду ријешена питања војне и државне имовине.
Проширени колегијум Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ постигао је јуче договор да се на данашњој сједници Представничког дома о приједлозима закона за који је затражена хитна процедура гласа одмах након расправе о тој тачки дневног реда, иако је пракса да се посланици изјашњавају на крају сједнице, након што буду размотрене све тачке дневног реда.