Сарајево - Сједница Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ завршена је данас без закључака, а биће настављена након сједнице Представничког дома заказане за понедјељак, 8. јули, на којој би, између осталог, требало да се расправља о "талачкој кризи" од 6. јуна.

Предсједавајућа ове комисије Душанка Мајкић изјавила је да чланови комисије ни након вишечасовне расправе, нису добили ниједан кључни одговор.

"Нисмо научили лекцију коју је требало да научимо након напада на америчку Амбасаду и након пропуста који су сада учиниле безбједносне агенције", истакла је она. Мајкићева је рекла да Дирекција за координацију полицијских тијела неће да каже ко је све утицао на доношење одлуке да се забрани излазак посланика и запослених у институцијама БиХ, и каква је ту била улога министра безбједности Фахрудина Радончића.

Она је нагласила да у овом моменту не постоји ниједан безбједносни документ који гарантује да су представници Републике Српске безбједни, те додала да је данас у Сарајево дошла на властиту одговорност.

На питање члана комисије Огњена Тадића упућено директору Дирекције за координацију полицијских тијела Химзи Селимовићу на основу чега је донио одлуку да се не излази из парламента и у ком моменту је процијенио да људи који су били у згради више не могу да изађу из ње, он није одговорио директно.

"Одлуку сам донио лично зато што су они који су из зграде излазили самоиницијативно, били безбједносно угрожени", рекао је Селимовић.

Неколико стотина демонстраната је у Сарајеву, захтијевајући доношење закона о јединственом матичном броју, 6. јуна, држало под блокадом зграду институција БиХ у којој се налазило преко 1.800 људи, међу којима и 350 страних држављана, те труднице и болесни. Евакуација је извршена у петак, 7. јуна, око 4.00 часа.

Српски посланици и делегати у Парламентарној скупштини БиХ закључили су 19. јуна на састанку на Јахорини да још нема услова за наставак рада у парламенту БиХ.

Aгенције
e-max.it: your social media marketing partner