Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић оцијенила је данас у Сарајеву да драматичан степен корупције у БиХ озбиљно кочи пут БиХ ка ЕУ.
Обраћајући се учесницима конференције "Реформа правосуђа и ефикасна борба против корупције" током сесије под називом "Законодавно-правна основа борбе против корупције", Мајкићева је устврдила да је на сцени у БиХ системска корупција, без довољно ефикасних механизама за њено сузбијање.
Она је подсјетила на дијелове извјештаја Европске комисије у којем је наведено да у БиХ нема напретка у борби против корупције, да нема политичке воље, законодавство је неадекватно, а споро и недовољно се проводи Стратегија за борбу против корупције што је, како је истакла, посљедица неефикасног правосуђа.
Према њеним ријечима, БиХ се корупцији мора одупријети и превентивно и репресивно, мора ускладити антикорупционо законодавство са европским стандардима, заштитити лица која се одлуче да пријаве кривична дјела корупције или злоупотребе овалаштења или положаја, као и да врши мониторинг оних који обављају функције у јавној управи.
"Процесуирање коруптивног понашања у БиХ на веома ниском је нивоу, између осталог, и због одсуства воље у правосуђу БиХ", оцијенила је Мајкићева која је и предсједник Комисије за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције.
Позивајући се на извјештај о раду Тужилаштва БиХ за прошлу годину, она је прецизирала да је Одјељење за организовани криминал, са својих девет тимова и педесетак тужилаца, подигло свега 47 оптужница против 188 лица осумњичених за коруптивна дјела, од чега их је 104 са Тужилаштвом постигло договор о споразумном признању кривице, 54 је условно осуђено, 23 ослобођено, док је у два случаја тужилац одустао од кривичног гоњења.
"Само 88 лица, или 46 одсто, осуђени су на затворске казне. То се не догађа ни у једној правосудној институцији. Њихов рад је испод сваког нивоа, норме или очекивања", истакла је Мајкићева.
Према њеној оцјени, и финансијски аспекти процесуирања кривичних дјела корупције у БиХ показују симболичне резултате, јер је одузето свега 1,2 милиона КМ, 2.200 хрватских куна, 3.300 евра.
"Камо среће да су то реалне размјере корупције у БиХ", додала је Мајкићева.
Подсјећајући да је Представнички дом недавно по хитном поступку усвојио измјене Закона о сукобу интереса и упутио га у Дом народа, она је нагласила да и Закон о јавним набавкама треба мијењати и да се нацрт измјена очекује у парламенту БиХ, мада према првим коментарима и нова рјешења отварају простор за корупцију.
Мајкићева није задовољна ни начином на који већина од 73 институције БиХ реагује и уважава препоруке и налазе Канцеларије за ревизију финансијског пословања институција БиХ, као ни њиховим односом према парламенту БиХ и његовим напорима на сузбијању и спречавању превара и корупције.
Конференцију "Реформа правосуђа и ефикасна борба против корупције" данас је у Сарајеву организовала Фондација "Конрад Аденауер".
СРНА