Говор високог представника Валентина Инцка пред Саветом безбедности УН-а у Њујорку изазвао је нове тензије на релацији ОХР - Бања Лука, тим више што је у говору Инзко од свих политичких странака и лидера које је прозвао једино споменуо име Милорада Додика, којег је окарактерисао као једну од кључних фигура оспоравања суверенитета и територијалног интегритета државе.
Наравно, дотакао се и нове парламентарне већине у Федерацији чије је формирање, према његовом мишљењу изреченом у УН-у, повезано са све тежом кризом у ФБиХ. Ипак, Инзко није свалио кривицу ни на једну од страна у Федерацији, већ их је истовремено на неки начин све споменуо у контексту кризе која дрма овај ентитет и чије најтеже последице осећају обични грађани.
Али, кључни акценат је овај пут, као и у низу година до сада, био управо на Републици Српској и политичарима из реда српског народа, при чему је Инзко изразио забринутост због суштинских оспоравања суверенитета и територијалног интегритета државе од неких представника Републике Српске, укључујући председника Републике господина Додика.
Избегава своју кривицу
- Пре шест месеци сам указао да питање све јачег заговарања распада БиХ од званичника Републике Српске заслужује посебну пажњу међународне заједнице. Моја процена овог питања се није променила. Дане изјаве као и активности предузете током извештајног периода, а које су побројане у мом извештају, по мом мишљењу представљају наставак ове забрињавајуће политике, нагласио је високи представник.
Као што се и очекивало, он није заборавио споменути једну од последњих Додикових изјава у којој је овај навео како БиХ "нема апсолутно никакве шансе да преживи" те је описао БиХ као "паћеника на издисају коме међународна заједница још добацује кисеоник тврдећи да он мора преживети ".
Реакција политичара из Републике Српске на Инцкове оптужбе била је очекивана; они мисле како је управо ОХР генератор кризе, поготово у Федерацији, али само извештај су назвали навијачким за Бошњаке. Душанка Мајкић, чланица Извршног одбора СНСД-а и посланик у Представничком дому Парламента БиХ, за Дневни лист је појаснила како се у Инцкову говору и извештају понављају стереотипи без спомињања стварних проблема у БиХ, а поготово се не наводи његова улога у проблемима који су настали као последица управо његовог деловања у Федерацији.
-Он се јако боји споменути те ствари, јер се може догодити да већина земаља унутар PIC-а одлучи како је његов боравак овде сасвим сувишан. Ово је субјективно извештај и говор из кухиње ОХР-а који се навијачки односи према Бошњацима - упозорила је Мајкић, казавши како Инзко вешто води рачуна да у извештају не би у питање довео своју позицију, због чега ће у БиХ још годинама остати "воштана фигура оличена у лику високог представника ".
Са њом се слаже и председник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић уз опаску како ОХР већ десет година има фокус на Републици Српској те да је коначно време да високи представник оде из БиХ.
Нису сви исти
Федерацију БиХ Инзко је пак споменуо у контексту велике кризе чији се узроци могу пронаћи у сукобу две групе странака.
-Догађајима је доминирала све дубља политичка и уставна криза у Федерацији, повезана с формирањем нове парламентарне већине у том ентитету. Упркос тој већини, нова коалиција, која има јасно и легитимно право да тражи реконструкцију Владе, није била у могућности сменити постојећу Владу, јер су неке странке искористиле уставне механизме блокирања - упозорио је Инцко.
Осврћући се на његове тврдње, чланица Предсједништва СДП-а Мира Љубијанкић ипак мисли како је Инзко на мудар начин заобишао именовати кривце за застој у Федерацији како не би уносио додатне подјеле, али и како би се сви замислили над стањем које влада у ФБиХ. Али, јасно је навела како нису сви исти те како је СДА тај који својим блокадама онемогућава решење кризе.
Нема изговора
Посљедњи дио говора Инзко је посветио укупном катастрофалном стању у БиХ, поготово у погледу европских интеграција и тешке економске ситуације која је проузрокована чињеницом да политички лидери доносе нова разочарења јер ни даље не успевају постићи здраве компромисе који су потребни за испуњавање услова евроатлантске интеграције, нити да се ухвате укоштац са врло озбиљним економским и социјалним изазовима са којима се ова земља суочава.
-Више не може бити изговора и нигдје се више не могу сакрити од своје одговорности. Избор је једноставан. Они могу заједно успети или заједнички доживети неуспех, закључио је Инзко, позвавши све позитивне снаге да мењају досадашњи приступ уколико међународна заједница и грађани у БиХ не желе да изгубе идућих 16 мјесеци у непродуктивним изборним кампањама. Хоће ли се приступ и мењати или ће БиХ прокоцкати још једну годину, овај пут због надолазећих избора, видећемо врло скоро.
Дневни лист