Најмање две хиљаде деце, рођене у последњих месец дана, у очима државе - не постоје. Чак ни као бројеви. Јединствени матични број грађанина, којег су власти СФРЈ увеле у наш правни систем као најсигурнији систем идентификације сваког грађанина, од 4. марта ове године не издаје се у ниједном матичном уреду широм земљу, јер је закон о ЈМБ-у стављен ван снаге након што Парламент БиХ ни за две године није успео да се договори око текста новог закона, који би поштовао дејтонску организацију земље.
Жртве политичког рата су они најрањивији, тек рођена деца која због тога не могу да добију ни право на здравствену заштиту.
Привремено, проблем је премоштен у Републици Српској, након што је Влада Републике Српске донела посебну уредбу о одређивању ЈМБ-а, али, по мишљењу појединих правних стручњака, велико је питање да ли ће и то решење бити суочено са новим искушењем, уколико неке од бошњачких партија, као што се већ наговештава, ову уредбу подвргнути тесту уставности на Уставном суду БиХ.
Прича, дакле, постаје све компликованија, иако се, како у поверењу кажу неки чланови Уставног суда, могла решити за пар минута.
Закон повод, али не и разлог
Мало је познато, али проблем око матичног броја није зачет јуче, него још од половине 2011. године, кад је Уставни суд први пут наложио Парламенту БиХ да спорни закон усклади са дејтонском организацијом земље. Како Парламент у међувремену није усвојио тражене измене, суд је у фебруару ове године посегнуо за најнепопуларнијом мером и поништио закон.
Један судија Уставног суда БиХ, који је желио остати анониман, каже за Пресс РС, да је прича о ЈМБ-у тешко схватљив случај отворене опструкције основних људских права зарад ситног политичког профита. Он појашњава да је суд на седници од 13. фебруара, кад је поништио спорни закон, од Парламента БиХ затражио само да ускладе овај закон са Законом о територијалној организацији Републике Српске, којим је, између осталог регулисано питање општина са тзв. двојним називима. Суд је, како каже, наложио само да се изврши техничка исправка закона и његов текст усклади са законом Републике Српске. Другим речима, тај члан је морао да поштује дејтонску организацију земље.
- Напросто је невероватно да посланици не успевају да реше једно питање које је искључиво техничке природе. Дилема је такве природе да би сваки писар могао да реши безболно за неколико минута. Сам суд не може сносити одговорност за новонасталу ситуацију, јер је сам Парламент био дужан да у року од шест месеци реши ово питање, а нису успели ни за две године.
Али, ако Парламент очигледно не може да постигне договор, поставља се питање зашто сам Савет министара није усвојио уредбу са ограниченим веком трајања која би пар привремено регулисала питање издавања ЈМБ-а? Тиме би се премостила садашња ситуација и створио правни оквир за издавање ЈМБ-а све док Парламент не измени закон онако како је од њега и затражено - каже наш саговорник.
Међутим, није баш да је све тако једноставно. Кључни проблем је, по мишљењу многих, у томе што су се и на овом закону сударила два супростављена политичка концепта. А, сам закон је само повод, али не и разлог политичке битке.
По мишљењу једног дела посланика, кључна одговорност може се приписати само једном човеку - Шефику Џаферовићу, посланику СДА и припаднику "тврдог" крила ове партије. Он је, по мишљењу многих, још 2011. године инструсао већину бошњачких посланика да оборе предлог тражених измена које је било припремило Министарство цивилних послова БиХ.
Пуке техничке измене још тада окарактерисао "додатним цементирањем поделе БиХ", а како су месеци пролазили, тај став је постао преовлађујуће мишљење бошњачких посланика, уверених да ће усклађивање закона са стањем на терену ојачати утицај ентитета и тиме додатно смањити атрибуте државности БиХ. Чак и кад је у питању само промена пар бројева.
А, у питању је заправо јако једноставна ствар - према предлогу Министарства цивилних послова, који су оборили бошњачке партије, проблем је требало да буде решен тако што би се увело десет регистрационих подручја које у ЈМБ-у имају улогу да означе општину у којој је неко рођен.
По поништеном закону, деца која су, илустрације ради, рођена у Тузли и Зворнику, без обзира на то што живе у различитим ентитетима, била су подвођена под исти регистрациони број. С друге стране, посланици бошњачких партија истрајавају на томе да се, у суштини, задржи исти принцип као и до сада, односно, да спорна регистрациона подручја прелазе границе ентитета.
До сада, одбијена су три предлога закона која је требало да реше ово питање - два Министарства цивилних послова и једна бошњачких партија. Што је најгоре, чини се да уопште нема начина да се ово питање реши у догледно време, јер је више него вероватно да ће бошњачки посланици на предстојећој седници Представничког дома Парламента БиХ, која би требало да буде одржана у другој половини априла, оборити нови српски предлог за решавање овог питања.
Нови предлог закона, који су у процедуру већ пустили српски посланици, предвиђа три регистрациона подручја: Република Српска, ФБиХ и Брчко дистрикт. Штавише, стање би се могло додатно искомпликовати уколико неко од посланика бошњачких странака, како се већ наговештава, упути апелацију Уставном суду БиХ са захтевом за обарање уредбе Владе РС.
Посланик СДС-а у Представничком дому Александра Пандуревић каже да је овакав сценарио врло вероватан, али и напомиње да би волела да види онога ко би подношењем апелације на себе преузео ризик да одлучује о судбини деце, која, како каже, не смеју постати жртва нечијег ината.
- Волела бих да видим човека који би на тај начин довео у питање живот неког детета којем је преко потребна здравствена заштита, а који је данас не може добити јер нема уписан ЈМБ. А, владина уредба служи управо томе - да се премости ова ситуације док се не усвоји закон који поштује пресуду Уставног суда - каже она.
Потпуна блокада
Званично, уписивање ЈМБ-а новорођеној деци требало је бити обустављено од половине фебруара ове године, кад је и службено ступила на снагу одлука Уставног суда о поништавању актуелног закона. Међутим, матични уреди широм земље су без изузетака обуставили даље давање идентитета новорођеној деци тек од 4. марта, након што их је Министарство цивилних послова обавестило да више не постоји правни основ за одређивање ЈМБ-а.
У пракси, то је створило огромне проблеме родитељима више од две хиљаде деце које су рођена у томе периоду. По закону, они не могу да остваре право чак ни на здравствену заштиту нити да, примера ради, изваде пасош ако прелазе границу, што огромне проблеме задаје деци која морају на лечење у иностранство.
У Српској, тај проблем би, бар привремено, требало да буде решен за неколико дана, кад би се требало почети са применом нове уредбе. По томе, сва деца ће имати исти "географски" број који означава све општине у Републици Српској. Међутим, примена те уредбе још није заживела јер, како сазнајемо, надлежни у МУП-у РС чекају инструкције Министарства цивилних послова БиХ које би требало да прецизно пропишу на који ће начин бити одређиван ЈМБ.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Представничком дому, тврди да уредба Владе Републике Српске о начину решавања овог спора представља најбољи могући путоказ за институције БиХ. Она напомиње да је у овом тренутку кључна улога поново институција БиХ, које би ускоро требало да одреде предлог Републике Српске за решевање овог проблема.
- Поред свих својих проблема, Влада сада мора да се бави и оним што је требало да буде примарни посао институција БиХ, али тиме се исказује јасна жеља власти Републике Српске да се ово питање већ једном реши. Чињеница је да смо сада у својеврсној пат-позицији да се овај спор мора решити по хитном поступку јер једноставано више немамо времена за надмудривање.
Пресс Републике Српске