САРАЈЕВО - Командант ЕУФОР-а генерал-мајор Dieter Heidecker обавијестио је Министарство одбране БиХ и Оружане снаге БиХ да ће њихови припадници обављати контролу војних складишта, јер више немају повјерење у бх. органе да сами то раде, потврдила је за "Независне новине" Душанка Мајкић, предсједавајући Заједничке комисије за безбједност бх. парламента.
"Министарство одбране и Оружане снаге су обавијештени да ће они вршити провјеру стања у складиштима, јер су неправилности дошле до тих размјера да више нико нема повјерења да контроле складишта ради Министарство одбране. Мислим да то довољно говори о озбиљности стања", рекла је Мајкићева. Како је истакла, она је више пута упозоравала да није урађена чак ни основна ствар, односно да буде сачињен попис војне имовине која је остала од ентитетских војски, а коју су преузеле Оружане снаге БиХ.
Из ЕУФОР-а су јуче рекли да не желе коментарисати изјаве или интервјуе које дају појединци локалним медијима и нису жељели директно одговорити на питање да ли су тврдње Мајкићеве тачне.
Истакли су да ЕУФОР и даље жели бити дио контролисања ове области, али да је питање контроле и инспекција војних складишта још раније предато локалним властима.
"Ми можемо потврдити да ЕУФОР, у складу са споразумом који смо потписали са Министарством одбране БиХ, помаже у инспекцији наоружања. Позиција ЕУФОР-а је да је контрола складишта оружја у рукама надлежних локалних органа и да су они за то најодговорнији", истакли су нам у одговору ЕУФОР-а.
Додали су да ЕУФОР остаје и даље спреман да помогне Министарству одбране и Оружаним снагама у техничким питањима, као и да "пружи експертску подршку управљања овим локацијама, укључујући и периодичне контроле оружја", односно складишта.
Мехмед Брадарић, члан Комисије, је рекао да је ситуација у Оружаним снагама много гора него што се мисли, наводећи и примјере до којих је недавно дошла и Ревизорска служба.
"Дошло се до податка да су Оружане снаге од оснивања плаћале литар горива увијек за марку скупље него што су биле цијене на тржишту. Ако је то заиста тачно, а очигледно је да јесте, онда само можете мислити шта се дешава у другим областима кад је у питању војска", рекао је Брадарић.
Он је истакао да влада права конфузија у ономе што сами високи војни официри говоре када им надлежни органи постављају питања о неправилностима које су уочене.
"Ако вам три од пет официра кажу да неправилности има, а два кажу да је све у реду, онда се нормалан човјек свашта запита. Или кад најодговорнији људи у Генералштабу јавно кажу да ту ствари нису чисте (трговина оружјем), а да сами не знају и не могу да објасне шта то конкретно није чисто и то вам довољно говори о томе", рекао је Брадарић.
Подсјећања ради, "Независне" су јуче објавиле да Државна агенција за истраге и заштиту (СИПА) контролише документацију Дирекције за промет наоружања и војне опреме Републике Српске због наводне сумњиве продаје оружја и војне опреме путем хрватске фирме за промет наоружања "SCOUT" из времена док је још постојало Министарство одбране Републике Српске и Војска Републике Српске.
Иначе, фирма "SCOUT" је одавно присутна на тржишту оружја на простору БиХ, а Брадарић је подсјетио да је та фирма била упетљана у сумњиве послове са ентитетским војскама и министарствима одбране до стварања Оружаних снага БиХ, који никада нису до краја истражени.
Дејан Шајиновић