БАЊАЛУКА - Душанка Мајкић, члан Главног одбора СНСД-а и посланик у Представничком дому парламента БиХ, рекла је да без дефинисања картографске подлоге неће бити пописа становништва у БиХ.
"Међуентитетска линија цијепа 14.000 парцела и без рјешавања тога није могуће направити попис. Уколико се до краја маја све то не ријеши, нећемо имати попис у октобру и то ће остати проблем", казала је Мајкићева. Она је подсјетила да је Република Српска учинила све да не дође до тог проблема и урадила свој дио посла везан за маркирање ентитетске линије и да то није ништа што је антиуставно или антизаконски.
"Документацију смо доставили команди НАТО-а и ЕУФОР-а, припремили опис границе и идентификовали линију. Савјет министара је требало да направи комисију и очито је да то нису могли урадити јер ФБиХ не жели тај разговор", казала је Мајкићева, додајући да одговорност што то није урађено не сносе само странке из ФБиХ, већ и НАТО и ЕУФОР.
Поред картографске подлоге која је неопходна за попис становништва, власти још нису формулисале пописницу, побољшале сарадњу између институција које су одговорне за тај посао и нису ријешиле финансијску конструкцију.
Мајкићева је истакла да је све проблеме могуће ријешити осим картографске подлоге, која мора бити дефинисана.
--------------------
Она је данас скренула пажњу и на проблеме уништавања оружја на подручју општине Гламоч, о којој, како каже, нико не води рачуна.
"До сада је на тој локацији уништено око 2.000 тона муниције и минско-експлозивних средстава. Тражила сам да буде извршено испитивање земљишта, ваздуха и воде и у каквом безбједносном окружењу живи народ у Гламочу", навела је Мајкићева.
Она је истакла да је полигон на којем се уништава муниција и оружје проглашен перспективном војном имовином и поред тога што се ради о општинској и приватној земљи, док је неперспективним проглашено оно што заиста треба Оружаним снагама БиХ.
“Општина не може сама да се избори са тим проблемом, а становници Гламоча су напуштени и од кантоналних и од федералних власти”, рекла је Мајкићева новинарима у Бањалуци.
Она је подсјетила да је, у складу са захтјевом 900 становника те општине, покренула иницијативу да се обустави уништавање муниције и минско-експлозивних средстава, да се тај полигон затвори и да се санира штета настала уништавањем које се врши отвореном детонацијом.
Мајкићева, која је у парламенту БиХ предсједник Заједничке комисије за одбрану и безбједност, додала је да је затражила и да се испитају ваздух, земљиште и вода на том подручју, да би се видјело у каквом окружењу живи тамошњи народ.
Мајкићева је навела да те послове обавља америчка фирма “Стерлинг”, те да је контрола таквих послова никаква, а, осим свакодневних детонација, проблем је и што се муниција и минско-експлозивна средства на локацију за уништавање допремају неадекватно смјештена и долази до цурења појединих отровних хемикалија.
Према њеним ријечима, не врши се ни санација терена након свих отворених детонација, а стабилност барута, односно муниције која треба да буде уништена врши се само визуелним погледом.
---------------------
Мајкићева је скренула пажњу и на америчку фирму "Military Professional Resources Incorporatied" (MPRI), која се налази у просторијама Министарства одбране БиХ.
“Када сам поставила посланичко питање шта они тамо раде, добила сам одговор да су они ту дошли на позив Министарства одбране БиХ које са том фирмом има уговор који продужава сваке године”, рекла је Мајкићева, те додала да је у одговору наведено и да је задатак MPRI-а пружање помоћи Министарству и Оружаним снгама БиХ на побољшању функционалности логистичке подршке у командама јединица.
Она је навела да им је задатак и провођење процеса прегледа одбране и реализације партнерских циљева БиХ и НАТО-а.
“Побољшање функционалности логистике подршке је такво да је то најслабија карика у Министарству одбране БиХ и да је 80 одсто проблема посљедица лоше ријешене логистике”, истакла је Мајкићева.
Она је рекла да је преглед одбране документ који у будућности треба да дефинише величину и структуру Оружаних снага БиХ, те напоменула да се тај документ, у којем помаже и MPRI, ради већ шест година.
Мајкићева је истакла да у одговору који је тражила нема нимало истине, те да ће бити интересантно када се постави питање колико је плаћено MPRI-у за њихов ангажман.
---------------------
Говорећи о проблемима у вези са матичним бројем, Мајкићева је рекла да ће Република Српска тражити да проблем буде ријешен те да то рјешење не може бити против Устава БиХ.
"Очигледно да политичке партије из ФБиХ мисле да ће неко из међународне заједнице наметнути договор", рекла је Мајкићева.
О овом проблему у суботу су разговорали и Жељка Цвијановић, премијер Републикe Српскe, те најуже руководство СНСД-а и договорили су да у наредна два дана Влада Републикe Српскe предложи правно одрживо и проводиво рјешење о јединственом матичном броју.
---------------------
Када је ријеч о безбједносној ситуацији у Сарајеву, посебно Срба, Мајкићева је навела да не би могла да одговори на то питање, осим на основу новинарских извјештаја, због тога што је бивши министар безбједности БиХ /Садик Ахметовић/ уништио све механизме за информисање парламента о стању безбједности.
Према њеним ријечима, таква информација претворена је у информацију о стању криминалитета, и то преписивањем података из ентитетских МУП-ова, а што је онда достављано Парламентарној скупштини БиХ.
www.dusanka.majkic.net