САРАЈЕВО - Очекујем да данас сви покажемо одговорност и подржимо Приједлог закона о измјени и допуни Закона о јединственом матичном броју, казао је посланик Сенад Шепић (СДА), један од предлагача овог закона.
Он је позвао посланике да не улазе у политичку дубиозу већ да подрже закон и дају могућност новорођеној дјеци да добију матични број. Међутим, како се и очекивало, неслагање о принципима овог приједлога Закона између странака из ФБиХ и Републике Српске, резултирало је жестоком расправом на данашњој сједници Представничког дома Парламента БиХ која се сводила на другачије тумачење одлуке Уставног суда БиХ, па и самог Устава.
Посланик Душанка Мајкић (СНСД) истакла је да њих "нико неће уцјењивати одлукама које су извучене из времена бивше Југославије": „Политичке партије Бошњака нису прихватиле Анекс 4. Дејтонског споразума и другим законима покушавати то мијењати је недопустиво. Кључни проблем јест да се овим приједлогом не имплементира пресуда Уставног суда БиХ. Приједлог не можемо прихватити зато што регистрациона подручја нису прилагођена на Уставу заснованој територијалној организацији.“
Додала је да Уставни суд није измијенио само називе општина већ је тражио да се регистрациона подручја одреде на основу Устава БиХ: „Ако не можемо да се договоримо, немојте мислити да ће грађани Републике Српске испаштати због тога. Ми ћемо усвојити наш закон и наши ће грађани добити матични број.“
Реплицирао је посланик Шефик Џаферовић (СДА) који је устврдио да је БиХ цјеловита, у међународно признатим границама, држава која од Републике БиХ наставља постојање.
„О томе нема расправе и дискусије. Друго је унутрашња структура БиХ и многи ту покушавају да стану. Али, ту нема заустављања јер је ту и принцип 'четири слободе' у оквиру државе, а без обзира на унутрашњу структуру БиХ“, казао је Џаферовић и додао да се није могуће позивати на ентитетску структуру, а атаковати на слободу кретања. „Овај закон је донесен 2001. или 2002. и прописао је овакву структуру и није случајно прописао оваква регистрацијска подручја. Покушај да се регистрацијска подручја сведу унутар замишљених ентитетских линија је атак на унутрашње уређење БиХ.“
Душанка Мајкић је у реплици поновила да ће Република Српска донијети свој закон: „Не дозвољавам да тумачите оно шта сам ја рекла. Шта значи да је све губљење времена? Видјећете да ли ћете рећи да је губљење времена када на дневни ред дође приједлог Савјета министара БиХ. Мислила сам да ћемо говорити рационално, а укопана позиција које се држите неће довести ову земљу нигдје. Будите сигурни да ћемо донијети ентитетски закон.“
Пресуда Уставног суда, казао је посланик Саша Магазиновић (СДП), не спомиње међукантонално уређење и илузорно је говорити о томе.
„Регистрациона подручја нису дио пресуде. То да је закон неуставан, може тврдити ко хоће, али је Уставни суд једини мјеродаван да то утврди. А уставан је, тврдим да јесте. Да нисте читали пресуду говори и чињеница да најављујете ентитетски закон јер то представља половично рјешење које нема везе с пресудом Уставног суда. Користити дјецу као аргумент или као таоце је политички неодговорно.“
Посланик Бериз Белкић (СБиХ) је у настојању да смири узаврелу ситуацију изнио мишљење да постоје ситуације у парламентарном животу и раду када се сви посланици, појединачно и без обзира на причу која се води, морају сами суочити с проблемом, као власници мандата: „Данас смо у таквој ситуацији. Свако од нас мора донијети одлуку која данас неће бити резултат високих политика већ разумијевања или неразумијевања појединачних потреба људи који су нас изабрали.“