Сарајево - Инспектори Агенције за истраге и заштиту (SIPA) БиХ јуче су ушли у Министарство спољне трговине и економских односа БиХ и вјерујем да су тамо контролисали документацију и дозволе које по процедури то министарство даје за извоз наоружања из БиХ.

Изјавила је то “Гласу Српске” предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић. У Министарству спољне трговине и економских односа и SIPA јуче су казали да немају информације о контроли извоза наоружања у том министарству.

Акција је услиједила након што је објављено да су власти САД спријечиле покушај кријумчарења најмање 6.000 “калашњикова” из БиХ у Сомалију. Према доступним информацијама о важним тајним операцијама у спречавању илегалне трговине, које је спровело америчко Министарство правосуђа, држављанин Израела Канох Милери и Американац Џозеп О'Тул су због планирања илегалне препродаје оружја поријеклом из БиХ осуђени пред судом на Флориди на годину и по, односно годину затвора након што су признали кривицу.

- Ради се о оружју које је требало да буде уништено, а умјесто тога покушали су да га прокријумчаре ван граница БиХ. Али у тим информацијама злонамјерно је провучена дезинформација да је то покушало да уради бивше Министарство одбране РС. Страшно и невјероватно је то што се и седам година послије формирања Министарства одбране БиХ на тај начин спомиње Војска РС - каже Мајкићева.

Она додаје да би контрола требало да буде извршена и у министарствима одбране и иностраних послова која су такође супотписници дозвола за извоз наоружања.

- Та роба не може изаћи из земље ако нема њихову дозволу. Годинама говорим да најодговорнији који су све вријеме издавали дозволе, и поред многих сумњи и доказа о шверцу наоружања, и данас раде исте послове - каже Мајкићева.

Она је додала да је Заједничка комисија за одбрану и безбједност Парламента БиХ сву документацију о махинацијама са наоружањем од 2006. до 2010. године прослиједила Тужилаштву БиХ.

“Глас Српске” раније је објавио документа која потврђују да је мешетарење око извоза оружја из БиХ почело кад су за уништавање вишка наоружања ангажоване фабрике намјенске индустрије у Федерацији, попут “Претиса”, “Униса”, “Бинаса” и “Витезита”, које су истовремено добијале дозволе за његов извоз. Оружје из БиХ тако је доспјело на разне свјетске дестинације, а откривено је да га користе чак и припадници сицилијанске “Коза ностре” и напуљске “Каморе”.

План

Према наводима медија, Милери и О'Тул планирали су да оружје најприје пребаце из БиХ у САД, а потом преко Панаме у Сомалију.

Авион са оружјем требало је да полети из Тузле, а оружје би се потом превозило изнајмљеним руским авионом. Истакнуто је и да им је за тај посао био потребан посредник па су ангажовали особу којој су платили 116.000 долара, али се касније испоставило да је то био агент америчке владе.

Горан Маунага
e-max.it: your social media marketing partner