Заједничка комисија за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ потврдила је данас одлуку Предсједништва БиХ о учешћу јединице војне полиције Оружаних снага БиХ у операцији ISAF у Афганистану.
Предсједавајућа Комисије Душанка Мајкић рекла је Срни да је ријеч о првој борбеној мисији припадника Оружаних снага БиХ у Афганистану, односно изузетно сложеној и тешкој мисији, ризичној по животе припадника Оружаних снага.
"Они могу бити изложени различитим безбједносним пријетњама, као што су самоубилачки напади побуњеника, постављање импровизованих експлозивних направа, употреба противоклопних мина, извођење ракетних минобацачких напада, као и снајперско дјеловање", појаснила је Мајкићева.
У Афганистан иде 26 припадника војне полиције Оружаних снага БиХ, који ће током десет мјесеци бити лоцирани у подручју града Кандахара, у саставу 115. батаљона Војне полиције Националне гарде Марyленда.
"Ово је прва борбена подршка борбеној америчкој бригади. Оружане снаге БиХ до сада нису ишле у борбене мисије у Афганистан. Углавном су биле у оквиру заштићених прстенова. Мисија ове јединице биће праћење конвоја, осигурање VIP особа и остали војно-полицијски послови", навела је Мајкићева.
Мајкићева и још један члан Комисије били су уздржани приликом гласања о подршци овој мисији, због безбједносних ризика за припаднике Оружаних снага БиХ.
"Мисија ће коштати БиХ око пет милиона КМ и средства су осигурана. Јединица је добро обучена, али то не значи ништа са аспекта безбједности", нагласила је Мајкићева.
Уништавање муниције и минско-експлозивних средстава
Комисија је на данашњој сједници једногласно подржала посланичку иницијативу Душанке Мајкић да Представнички дом на некој од наредних сједница разматра посљедице уништавања муниције и минско-експлозивних средстава на полигону "Барбара" по локално становништво у општини Гламоч.
На дневном реду сједнице Дома ова иницијатива ће се наћи након што Министарство одбране БиХ одговори предсједавајућој Заједничке комисије за одбрану и безбједност на питања: ко врши уништавање, по каквим се прописима то врши, каква је анализа земљишта гдје се уништавање врши и ко врши контролу овог процеса.
"Мјештани општине Гламоч се све чешће обраћају начелнику општине, с обзиром да се уништавају све веће количине, а детонације су све јаче. Општина је више пута због штетних посљедица тражила од Министарства одбране да се предузму мјере, али се ништа није промијенило", каже Мајкићева.
Она је подсјетила да је од посљедица овог процеса један становник Гламоча погинуо, додајући да је невјероватно то што се процес уништавања врши на локацији која је приватно и власништво локалне заједнице, иако постоји касарна у Гламочу која је проглашена неперспективном војном имовином.
Комисија је данасигурности БиХ и Приједлог закона о противминском дјеловању у БиХ.
Срна