САРАЈЕВО - Права драма одвијала се јучер у Представничком дому Парламента БиХ након што је постало јасно да ће се на дневни ред сједнице уврстити извјештаји Канцеларије за ревизију о пословању институција БиХ и агенција и то њих чак 72, што је код посланиак изазвало револт јер су се многи од њих упитали како је могуће на једној сједници обрадити толико тачака.
На крају је ипак прихваћен такав дневни ред, након чега је предсједавајући Божо Љубић појаснио како ће се сви извјештаји обрадити заједно, потврдивши да је 30 институција добило позитивно мишљење, 31 мишљење уз истицање предмета, 3 потпуно негативно, а остали мишљење с резервом и уз истицање предмета.
Нема директора
Извјештаји су показали како су на провјери потпуно пали Министарство обране, Министарство иностраних послова и Министарство за људска права и избјеглице, док су мишљење са резервом уз истицање предмета добили Предсједништво БиХ, Парламент и Генерални секретаријат Савјета министара.
Посланик НС-а Радом за бољитак Младен Иванковић Лијановић осврћући се на заједнички извјештај о пословању институција, посебно је упозорио на превелике трошкове употребе мобилних телефона, након чега је посланик Бошко Томић открио и конкретне цифре при чему је само на фиксне телефоне потрошено 4,2 милиона КМ, на интернет милион, а на репрезентацију 3,7 милиона марака. Посебно је запањујућа чињеница да је на закуп простора потрошено чак 39 милиона марака, а Томић је притом издвојио и број од више од три хиљаде службених возила.
Али, одмах на почетку, посланик СНСД-а Душанка Мајкић јасно је указала на чињеницу да сједници не присуствују директори агенција чија су извјештаји данас на дневном реду.
- Коме Парламент треба послати поруку и чему служе ове расправе уколико нема представника ових агенција?, питала је Мајкић.
С њом се сложила посланик СБиХ Азра Хаџиахметовић, која је притом упозорила да не види која је улога Парламента ако се његови закључци везани уз ревизорске извјештаје и даље не буду проводили и поштовали, а што је пропуштено јер је буџет већ усвојен. Њен страначки колега Бериз Белкић, пак, мисли како сви требају прво очистити испред својих врата, казавши како су три кључне институције - Предсједништво БиХ, Парламент и Главни секретаријат Савјета министара, добили мишљење са резервом уз истицање предмета.
Процесуирање?
Истовремено, једина три апсолутно негативна извјештаја добила су, три кључна министарства, обзиром да ови ресори повлаче и највећи дио средстава из буџета, али уз опаску како се још увијек не зна ко је заправо одговорна особа за пословање једне заједничке институције.
С друге стране, заступник СДС-а Дарко Бабаљ отишао је корак даље и изразио став како би се на сједници требали наћи представници Тужилаштва, Суда и Агенције за истраге и заштиту БиХ, с обзиром да одговорне за негативна извјештаје коначно треба процесуирати.
Лијепих ријечи на растрошност заједничких агенција није имао ни Звонко Јуришић (ХСП БиХ), казавши како сматра да руководећи људи неких институција лажно приказују број запослених, а други злоупотребљавају буџетски новац тако што плаћају превисоке цијене закупа службених простора.
Пише: Дарио Пушић