САРАЈЕВО - Нацрт буџета БиХ за 2013, који ће сутра разматрати Савјет министара БиХ, највјероватније ће добити подршку, али је неизвјесно да ли ће подршку добити и у Предсједништву БиХ, које, по Уставу БиХ, Приједлог буџета шаље парламенту.

Наиме, Бакир Изетбеговић, бошњачки члан Предсједништва БиХ, члан је СДА, странке која је отишла у опозицију зато што је одбила да прихвати буџетски оквир до 2015. године, на основу којег је направљен овај нацрт. С друге стране, Жељко Комшић, хрватски члан Предсједништва БиХ, напустио је СДП из протеста што је Златко Лагумџија, лидер СДП-а, са Милорадом Додиком, лидером СНСД-а, и Драганом Човићем, предсједником ХДЗ БиХ, покренуо процес договарања који је, између осталог, довео до усвајања буџетског оквира.

Наташа Крсман, портпарол Министарства финансија и трезора БиХ, истакла је да је буџет у законском року упућен Савјету министара, који треба да га прослиједи у Предсједништво, које га у форми приједлога упућује парламенту. Додала је да је нацрт у складу са договореним глобалним фискалним оквиром и има обезбијеђена средства за нормално функционисање свих институција, укључујући и средства за попис становништва, који се одржава наредне године.

Из сва три кабинета у Предсједништву добили смо опрезне и суздржане коментаре. Џенан Селимбеговић, Изетбеговићев портпарол, рекао је да о буџету још није било говора.

"Наредна сједница Предсједништва је у сриједу. Не вјерујем да ће тада бити на дневном реду, али кад буде, онда ћемо имати став. Буџет је сувише озбиљна ствар да се о њему олако говори", рекао је Селимбеговић.
Дамир Бећиревић, Комшићев савјетник, био је мистериознији у својој изјави иако се ни он није желио децидно изјаснити.

"О томе још нисмо разговарали. Кад дође та тема на дневни ред, тада ћемо одлучити. Али, никад се не зна. Све је могуће", рекао је Бећиревић.

Ђорђе Латиновић, савјетник за медије у Кабинету српског члана Предсједништва Небојше Радмановића, такође истиче да ће се о томе разговарати када дође на дневни ред.
"Како ће ко гласати, видјећемо кад буџет дође. Потребно је да га подрже барем двојица чланова", рекао је Латиновић.

Конкретнији је био Амир Зукић, генерални секретар СДА, који је дао наслутити да СДА неће прихватити буџет.

"Ми смо рекли и прошли пут кад је била та прича да се буџет не може договарати преко телефона. Тако волшебан и неозбиљан однос спрам тако озбиљних државних докумената код нас не може проћи. На такав начин се ни сину џепарац не одређује, како они раде. Оваквим оквиром који је договорен смањен је простор за функционисање државних институција, а сужен је простор и активнијих реформских процеса који произлазе из договора да БиХ иде ка НАТО и ЕУ", рекао је Зукић.

Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у парламенту БиХ, сматра да ће буџет ипак проћи Предсједништво БиХ.

"Може се очекивати, кад су многе кључне ствари договорене између лидера, да ће и буџет бити потврђен у парламенту и то по хитном поступку. Сви који покушају да опструишу мислим да ће бити изложени нападима са свих страна и не вјерујем да ће се ико усудити да то блокира, па чак и у Предсједништву", истакла је Мајкићева. Подсјетила је да је први пут буџет упућен у Савјет министара на вријеме и у законским оквирима.

"Нема много дилема зато што је он рађен на принципу документа оквирног буџета који је усвојен до 2015. године. Институције тачно знају којом сумом располажу", истакла је она.

И Мехмед Брадарић, посланик СДП-а, сматра да због добре атмосфере договарања која је створена нико неће бити неразуман да блокира.

"Лично познајем те људе (у Предсједништву) и вјерујем да су морални. Било би ми тешко повјеровати да би се неко усудио зарад личних разлога или политичких калкулација гласати против. Уколико то ураде, то ће бити њихова срамота", закључио је он.

Према договореном оквиру, буџет би износио око 950 милиона марака, а уколико би заиста дошло до блокаде у Предсједништву БиХ, Савјет министара има могућност да активира привремено финансирање, према којем би буџет у првом кварталу био на нивоу извршења из првог квартала 2011. године.
e-max.it: your social media marketing partner