Тачно прије годину дана вехабија Мевлид Јашаревић је из аутоматске пушке испалио 105 метака на зграду америчке амбасаде у Сарајеву.
Прије него што су га полицајци снајперским хицем погодили у ногу и ухапсили, Јашаревић је тешко ранио једног од њих.

Пред Судом БиХ у току је суђење Јашаревићу, али досадашњи ток процеса није оправдао очекивања многих институција у Босни и Херцеговини.

Због тога, како пишу "Вечерње новости", стиче се утисак да се више ради на заташкавању проблема вехабија који већ годинама постоји у БиХ, него на његовом рјешавању. Политичари и стручњаци за безбједност упозоравају да се мора много тога промијенити и да све институције БиХ морају заједно да делују против овог очигледног проблема.

Милорад Додик, предсједник Републике Српске сматра да у борби против тероризма треба јачати и развијати властите потенцијале, како би сваки могући терористички напад био спријечен. Неопходно је, каже он, развити и капацитете за брзо антитерористичко дјеловање, али прије свега треба објединити напоре у читавој БиХ да се на различитим нивоима изврши потпуна координација свих надлежних служби.

"То може да буде најбољи приступ, не само агенција у оквиру БиХ, него и агенција у окружењу, како би се онемогућила конекција потенцијалних терористичких група на простору БиХ са онима који имају интернационални и глобални значај", рекао је Додик.

Душанка Мајкић, председавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ каже за “Новости” да ова комисија није завршила свој дио обавеза, везаних за напад Јашаревића, јер је тужилац Тужилаштва БиХ Дубравко Чампара забранио било какво информисање о овом случају, укључујући и чланове парламентарних комисија.

"Кад је дошло до подизања оптужнице и покретања судског процеса против Јашаревића, на сједници Заједничке комисије расправљало се о понашању људи из полицијских агенција у околностима које су се догодиле, али случај није завршен", рекла је Мајкићева.

Члан Експертског тима југоисточне Европе за борбу против тероризма и организованог криминала Дарко Трифуновић каже да је безбједносна ситуација у БиХ, годину дана од терористичког напада на америчку амбасаду у Сарајеву, погоршана и да је главни проблем вехабизам који политички подржавају бошњачки лидери.

"Сви политички кругови који су подржавали и доводили муџахедине у БиХ и који политички подржавају ту мрежу и данас, видљиви су на територији БиХ. Другим речима, ништа се није промијенило", рекао је Трифуновић.

Он каже да у БиХ, према процјенама, има 40.000 до 50.000 вехабија, а да их у региону, ако се том броју додају припадници вехабија из Санџака, Косова и Метохије, па и из Хрватске, има неколико десетина хиљада.
e-max.it: your social media marketing partner