БАЊАЛУКА - Оружане снаге (ОС) БиХ у својим редовима тренутно имају 9.750 припадника, од чега је тек 579 жена.
Тренутна заступљеност припадница женског пола у војсци, дакле, износи "мршавах" шест одсто, а у Министарству одбране БиХ кажу да су уложени напори и настављен рад на пријему жена у ОС БиХ.
"Приједлогом петогодишњег плана развоја ОС БиХ предвиђено је да заступљеност жена до 2015. године буде десет одсто", истиче Ума Синановић, шеф Канцеларије за односе с јавношћу у Министарству одбране БиХ. Бројне касарне до сада је посјетила Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ, која каже да се увјерила да женама у војсци ни најмање није лако.
"О ОС БиХ многи су имали илизију, али онај живот, какав је тамо, не одговара њиховим очекивањима. О томе посебно жене немају да кажу ниједну посебну ријеч", истиче Мајкићева.
Према њеним ријечима, жене су мислиле да ће уласком у ОС БиХ као војници успјети да науче неки језик, да оду у мировне мисије и слично, а што се није догодило, тако да у неким приликама припаднице њежнијег пола нису ни пасивни посматрачи.
С друге стране, у Министарству одбране БиХ тврде да у ОС БиХ нема распореда на мушка односно женска формацијска мјеста.
"Ако испуњавају услове за постављење на формацијско мјесто онда се на то мјесто може поставити припадник ОС БиХ женског пола", каже Синановићева.
Мајкићева истиче да је апсурдно што војска у својим редовима нема довољно припадница њежнијег пола, а у Агенцији за равноправнос полова БиХ подвлаче да тренутна заступљеност жена у ОС није на задовољавајућем нивоу.
"Али ми пружамо подршку у провођењу активности МО БиХ са циљем да се заступљеност жена у ОС БиХ до 2015. године повећа на десет одсто. Истовремено, покренуте су активности како би био промовисан војни позив и како би било потпомогнуто оснаживање и јачање жена за пријављивање за војни позив", тврде у Агенцији за равноправност полова БиХ.
Иначе, тврде у МО БиХ, као разлог останка или приступања ОС БиХ припаднице њежнијег пола најчешће наводе могућност напредовања у служби, могућност едукације у страним земљама, те рад у интернационалном окружењу.
Драган Сладојевић