САРАЈЕВО - Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ Душанка Мајкић изјавила је данас да иницијатива Републике Српске за укидање Оружаних снага БиХ и демилитаризацију има смила, јер се жели стати у крај годишњим издвајањима од око 300 милиона КМ за Министарство одбране БиХ, које је највећи буџетски корисник, а од чијег рада нема никаквог ефекта. "Издржавање највећег буџетског корисника, а да притом нема никаквог ефекта од његовог рада, је сулуда ствар којој се мора стати у крај", рекла је Мајкићева Срни.

Она је подсјетила да је реформа одбране у БиХ започела 2005. године доношењем Закона о одбрани БиХ и Законом о Оружаним снагама БиХ.

"За све ово вријеме, односно, седам година од почетка реформе, БиХ је урадила веома мало, изузев што су настале Оружане снаге уједињењем три војске које су претходно ратовале на овим просторима. Иако се то веома често називало најзначајнијом реформом у БиХ од завршетка рата, то је готово све у тој реформи", истакла је Мајкићева.

Она је указала на чињеницу да су за тих седам година Оружане снаге БиХ утрошиле 2,2 милијарде КМ буџетских средстава уз додатна средства која су добијена од међународне заједнице за различите видове помоћи уређењу Оружаних снага БиХ.

"То представља огроман новац, много већи од оног које су трошиле бивше ентитетске војске. Посљедње двије године буџет Министарства одбране БиХ је око 300 милиона КМ, а 2007. износио је 372 милиона КМ, и да није било интервенције Републике Српске у смислу заустављања повећања буџета БиХ данас би буџет тог министарства износио више од 500 милиона КМ", навела је Мајкићева.

Она тврди да се тај новац могао употријебити много боље у корист грађана БиХ и отварања великог броја радних мјеста, као и за социјалне категорије или враћање дијела дуга БиХ од 6,8 милијарди КМ.

"Према годишњој Анализи за управљање персоналом Министарства одбране БиХ за 2011. годину, Оружане снаге БиХ чине 4.956 официра и подофицира те 4.131 војник, тако да их је укупно 9.087, а укупна попуњеност је могла бити до 9.940", рекла је Мајкићева.

Она је додала да је у разговорима са војницима и официрима сазнала да је велики број њих крајње незадовољан стањем у Оружаним снагама БиХ, јер сматрају да је то мјесто у којем обезбјеђују нужну егзистенцију, те да немају никакву могућност за даље усавршавање, обуку или напредовање.

"Безуспјешно годинама као предсједавајућа Заједничке комисије упозоравам на стање у Оружаним снагама БиХ", напоменула је Мајкићева.

Она је указала и на чињеницу да Министарство одбране БиХ до данас није успјело успоставити материјално-финансијско рачуноводство, те да се не зна којом количином и вриједношћу перспективне и неперспективне имовине располажу Оружане снаге БиХ.

"Такође, на основу нетачних података утврђен је велики број погодности као што је летачки додатак који се додјељивао и оним пилотима који нису летјели авионима и хеликоптерима, већ обављали административне задатке у Бриселу или Министарству одбране", навела је Мајкићева.

Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност оцијенила је да су Оружане снаге БиХ сасвим заказале када је ријеч о њиховом најважнијем задатку - пружање помоћи цивилним структурама власти током недавних пожара и пружању помоћи у зимским условима.

"Лоше одржавани хеликоптери, за шта је издвојен огроман новац, нису смјели да се интензивије укључе у помоћ становништву због техничке неисправности, иако се то не жели признати. Постоје и многи други проблеми", истакла је она.

Према њеним ријечима, само за трошкове смјештаја официра, подофицира и војника 2010. године утрошено је из буџета Министарства одбране БиХ више од 10 милиона КМ, а 2011. године више од осам милина КМ, док су истовремено празне касарне које су уређене.

"Чак ни куће које су користили високи официри НАТО и препустили их официрима из БиХ нису биле довољно добре да у њима станују генерални Оружаних снага БиХ. Док Оружане снаге немају горива, а војници храну и одговарајућу одјећу, велики број запослених у Министарству одбране користи 24 часа дневно службене аутомобиле", рекла је Мајкићева.

Предсједник Репбулике Српске Милорад Додик покренуо је данас иницијативу за промјену споразума о војсци између Српске и Федерације БиХ /ФБиХ/, као и допуне и измјене Закона о Оружаним снагама БиХ у дијелу који предвиђа укидање Оружаних снага БиХ и демилитаризацију.

Додик је данас на конференцији за новинаре у Бањалуци рекао да је ову иницијативу покренуо како би био успостављен систем демилитаризације у БиХ и смањени велики трошкови изазвани формирањем Оружаних снага БиХ.

Он је рекао да ће Народној скупштини Републике Српске упутити измјене и допуне овог споразума и предложити да парламент Српске предложи ФБиХ, као уговорној страни, да се измијени Закон о Оружаним снагама БиХ у дијелу који се тиче постојања Оружаних снага БиХ.

Срна
e-max.it: your social media marketing partner