САРАЈЕВО - Посланици у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ констатовали су да је од 2006. до 2010. године било много неправилности у раду Министарства одбране и Оружаних снага БиХ у вези са уништавањем муниције, наоружања и војне опреме.

У оквиру расправе о извјештају о раду Истражне комисије оба дома парламента БиХ за провјеру законитости процеса уништавања муниције, минско-експлозивних средстава, наоружања и војне опреме, констатовано је да на те неправилностима указују прикупљени документи и искази представника ресорног министарства и Заједничког штаба Оружаних снага БиХ. Посланик СНСД-а Душанка Мајкић рекла је да у наведеном периоду представници Министарства одбране и Оружаних снага БиХ нису пороводили надзор над уништавањем муниције, наоружања и војне опреме.

Она је истакла да је Комисији скренута пажња на улогу УНДП-а, чији је задатак био да помогне у процесу уништавања муниције, експлозива и наоружања, али да је УНДП од ресорног министарства преузео овај процес без ваљане документације.

Мајкићева је навела да је Комисија Представничком дому предложила да усвоји Извјештај и да он са комплетном документацијом буде стављен на располагање Тужилаштву БиХ.

Посланик СНСД-а Душанка Мајкић затражила је од министра одбране БиХ Мухамеда Ибрахимовића информацију о тренутном стању хеликоптера Оружаних снага (ОС) БиХ, односно у којем капацитету они могу бити укључени у помоћ цивилном становништву приликом великих пожара.

Према њеној оцјени, хеликоптери ОС БиХ нису били на висини задатка у претходном периоду. Појашњења Министарства одбране БиХ да су хеликоптери на ремонту и да је недостајало горива не одговорају истини, тврди Мајкићева.

Посланици из Републике Српске у Представничком дому парламента БиХ најавили су да неће подржати Приједлог закона о бесплатној правној помоћи у првом читању, јер он представља пренос надлежности са Српске на БиХ, преносе агенције.

Посланик СНСД-а Душанка Мајкић навела је да за овај закон није гласао нико од министара у Савјету министара БиХ из Републике Српске и да га није потребно доносити на нивоу БиХ, јер већ постоји на нивоу Српске и неких кантона.

Посланици су размотрили и информацију о стању јавне задужености БиХ на дан 31. децембра 2011. године према којој је спољни дуг износио нешто више од 6,6 милијарди КМ, од чега је око 4,237 милијарди КМ био дуг Федерације БиХ, око 2,4 милијарде КМ Републике Српске, нешто мање од 11 милиона КМ Брчко дистрикта и око 28 милиона институција БиХ.

Према подацима којима располаже Министарство финансија и трезора БиХ, унутрашња задуженост БиХ на дан 31. децембра 2011. године износила је 3.314,47 милиона КМ, с тим да не обухвата обавезе по основу реституције.

Након краће паузе посланици ће се изјашњавати о данашњим тачкама дневног реда.
e-max.it: your social media marketing partner