БАЊАЛУКА - Док у ФБиХ осуђују изјаву Бранка Петрића, предсједника Централне изборне комисије БиХ, да фиктивне пријаве гласача у Сребреници могу делегитимисати изборе, у Републици Српској сматрају да изборе у том случају треба поништити.

Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у парламенту БиХ, поздравља Петрићев иступ и сматра да у том случају избори морају бити поништени.
"Уколико се покаже да је тај број неуобичајено велики и ако се покаже да то нису изоловани случајеви већ кампања, изборе треба поништити", истакла је Мајкићева. Она је подсјетила да је РС на прошлим локалним изборима показала добру вољу и омогућила свим Бошњацима да гласају у Сребреници, иако тамо не живе, те да је речено да је то важило само тада, али не и за наредне изборе.

"Али као и увијек, кад им пружите прст они узимају цијелу руку. Они траже да се маса људи региструје иако не живе у Сребреници. Они на то немају право. Исламска вјерска заједница овиме показује пут на који начин Сребреница треба да дође под власт бошњачког начелника. То је јасан пут који се води са тог нивоа који слиједе сви бошњачки политичари", истакла је Мајкићева.

С друге стране, Ћамил Дураковић, бошњачки кандидат за начелника Сребренице, сматра да је Петрићева изјава скандалозна и у служби само једног народа.

"Сребреница припада и Србима који су из околних вакуфа дошли или протјерани и Бошњацима који су 1995. геноцидом из Сребренице отјерани. Ко може жртвама геноцида оспорити легитимитет? Да ли је демократија легализација геноцида или је демократија да људи који су не својом вољом протјерани из Сребренице имају право да гласају. То што су се људи пријавили у Сребреници директно говори о њиховој потенцијалној намјери да се врате у тај град", истакао је Дураковић.

Он је оцијенио злонамјерним тезе да се у Сребреници пријављују људи који ту нису живјели.
Слично истичу и у СДП БиХ, који су јуче на Петрићеву изјаву реаговали саопштењем у којем истичу да та изјава представља отворени насртај на људска права и слободе грађана, као и цивилно друштво у БиХ.

"Предсједник ЦИК-а Бранко Петрић је својим медијским иступом и потпуно законом и Уставом неутемељеним најавама изашао изван прописаних овласти ЦИК-а и претворио ово тијело у страначки сервис СНСД-а, што није први случај. Подсјећамо предсједника ЦИК-а да чак и Устав РС каже да је избор пребивалишта слободан и да једино може бити ограничен у случају опасности по јавно здравство", наводе у СДП-у.

Александра Пандуревић, посланик СДС-а у парламенту БиХ, сматра да МУП РС треба да реагује прије одржавања избора и да санкционише све оне који лажно пријављују пребивалиште.

"Ако МУП то не уради сносиће дио кривице за хаос који ће настати послије избора. Ако ја пријавим фиктивну адресу, нека је пониште. Треба свима бити исто. И Србима и Хрватима и Бошњацима. Само поступити по закону. Нека МУП РС провјери да ли Муамер Зукорлић живи на адреси у Сребреници на коју се пријавио. Ако не, лијепо му се поништи лична карта. То је врло једноставно урадити. Нема толико кућа, вјероватно их је пола пријављено на адреси Садика Ахметовића", истакла је Пандуревићева.

Иво Миро Јовић, члан ХДЗ БиХ, сматра да је свађа у вези с правом гласа у Сребреници дио предизборне кампање у којој двије стране покушавају добити што више гласова за себе. Љути га, каже, толико потенцирање Сребренице јер, како наводи, има још мјеста у којима су почињени злочини, а о којима се не говори.

"Фокусирање само на Сребреницу је испод достојанства човјека. Јер сводимо све на само једно мјесто и један град. Не значи да је злочин бројност. Толико је мјеста остало без иједног становника о чему нитко и никад не говори. Тамо се нитко није ни вратио, а није обновљена нити једна кућа. Таквих хрватских мјеста је много и тамо гдје је била Армија БиХ и Војска Републике Српске. Исто тако вјерујем да има таквих мјеста и у друга два народа", закључио је Јовић.

Подсјећања ради, Петрић је у интервјуу "Независним" рекао да га брине појава фиктивног пријављивања гласача у Сребреници, што, како је истакао, може да делегитимише изборе.

"У Уставу БиХ пише да је БиХ демократска земља на основу спроведених слободних и демократских избора. Да би то било тако, избори морају бити фер. Изборним законом је предвиђено да су пребивалиште и бирачки списак везани. А пребивалиште и боравиште грађана је дефинисано као мјесто у којем грађанин борави са намјером да ту трајно живи. Ако неко може на основу фиктивне пријаве пребивалишта да буде уписан у централни бирачки списак то представља изборни инжењеринг", рекао је Петрић.

Без коментара

Оптужбе СДП-а на мој рачун не заслужују ни коментар, рекао је данас Срни Бранко Петрић, предсједник ЦИК БиХ, којег је СДП оптужио за насртање на људска права изјавом да би избори у Сребреници били нелегитимни ако гласају људи са фиктивним пребивалиштем.

"Уколико неко сматра да сам изашао из Уставом и законом прописаних овлаштења, нека се обрати суду", рекао је Петрић.

Додик: Тражићемо санкције

Уочена је злоупотреба пријављивања лица из других држава у Сребреници, а за све злоупотребе ћемо затражити санкције, рекао је данас Срни Милорад Додик, предсједник Републике Српске, коментаришући изјаву Бранка Петрића, предсједника ЦИК-а, да би лажно пријављивање боравишта у Сребреници било изборни инжењеринг.

"МУП РС једини је надлежан за регистрацију и свој посао обавља веома прецизно. Тако да ту не видимо проблеме системског карактера од јавних институција, али уочавамо злоупотребе као што су пријављивање лица која не живе у Сребреници", рекао је Додик и навео примјере новинара Душке Јуришић и Муамера Зукорлића, главног муфтије Исламске заједнице у Србији, који су се пријавили у Сребреници.

"Биће веома интересантно видјети гдје ће сви они живјети два мјесеца након процеса и да ли је легитимно и поштено да се врши такозвани изборни инжењеринг", рекао је Додик.

Дејан Шајиновић
e-max.it: your social media marketing partner