У Министарству одбране БиХ још није сачињен детаљан извјештај о судбини пет војних хеликоптера Ми-24 вриједних око 2,5 милиона марака које је тзв. Армија РБиХ купила 1995. и који већ 17 година пропадају ускладиштени у Турској, потврђено је из ове институције.

Почиње истрага

Мирко Околић, замјеник министра одбране БиХ, рекао је за да ће на основу овог извјештаја Министарство донијети одлуку о томе је ли потребно провести детаљну истрагу о куповини летјелица, али да је чињеница да све иде споро.
- Морамо све добро провјерити. Већ сам затражио да се достави детаљан извјештај због чега су хеликоптери 17 година у Турској те каква је сада њихова судбина. Морамо сагледати све чињенице и видјети због чега годинама пропадају, а никада нису испоручени БиХ. Разлог мора постојати - рекао нам је Околић.

С друге стране, извор близак тадашњем Министарству одбране ФБиХ тврди да су хеликоптери набављени почетком рата те да је том операцијом руководио тадашњи замјеник министра одбране ФБиХ Хасан Ченгић, којег је на ову функцију поставио Алија Изетбеговић.
- Хеликоптери су купљени у рату за потребе тзв. АРБиХ и радило се о борбеним летјелицама које су биле у заиста добром стању и које су требале бити коришћене у војне сврхе. Али, због чега никада нису дошли у БиХ, то је сада питање. Тада је на челу одбране БиХ био Хасан Ченгић, а након њега дошао је Сакиб Махмуљин - каже извор.

Почетком 2001. тадашње Министарство одбране затражило је да буде утврђен детаљан преглед стања ових борбених летјелица, али он никада није завршен, нити је познато зашто се годинама чекало на њихову испоруку.
- Било је говора и о томе да хеликоптере треба продати, јер овако од њих нема никакве користи. Али, ни до продаје никада није дошло. Знам да су њихово одржавање годинама плаћали Турци, који су вршили и ремонт, али је питање могу ли се више уопће и користити, иако су плаћени око 2,5 милиона марака - истиче он.

У СДА знају

Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије Парламентарне скупштине БиХ за одбрану и безбједност, каже да би одговор на ова питања могли знати у СДА који су 1995. и дали паре за хеликоптере.
- Они су годинама били, па и у то вријеме, на кључним позицијама. Они морају дати одговоре због чега хеликоптери никада нису испоручени. То осим кључних људи у СДА нико други и не зна - каже Мајкић.

У МОБиХ сви докази

Наш саговорник каже да у Министарству одбране БиХ постоје сви релевантни подаци о куповини хеликоптера, од фактура, извјештаја, до цјелокупне документације у вези са складиштењем, па до информације о томе од кога су купљени.
- Све имају црно на бијело, комплетан извјештај је у овој институцији. Мора се видјети због чега је све стало - каже наш извор.

Махмуљин се не сјећа

Сакиб Махмуљин, који је обављао функцију замјеника министра одбране ФБиХ, каже  да се не сјећа најбоље ко је учествовао у куповини хеликоптера у рату, али да зна да је њихов долазак у БиХ спријечио СФОР.
- Ја сам тражио да се они испоруче, али у СФОР-у су то забранили. Ваљда су мислили да ће се нарушити баланс снага. То је све што знам, осталог се не сјећам, нити знам ко их је купио - рекао је Махмуљин.

М. АШЧИЋ
e-max.it: your social media marketing partner