uioБaњaлукa - Више од 1.500 одузетих аутомобила који годинама леже у складиштима Управе за индиректно опорезивање БиХ (УИО) до краја године биће продато у старо гвожђе, иако би њиховим донирањем многе институције, установе и хуманитарна удружења ријешила један од горућих проблема.  Док власти приводе крају припреме за уништавање аутомобила, многе општинске администрације, домови здравља, ватрогасци и хуманитарне организације муку муче са дотрајалим возилима старим и тридесетак година или недовољним бројем аутомобила.

УИО већ годинама у складиштима држи 1.509 возила која су одузета приликом увоза због царинских прекршаја. Aутомобили се не могу продати на лицитацији, јер не задовољавају стандарде дефинисане законском легислативом за увоз у БиХ посебно након што је ступио на снагу систем хомологације. Aутомобили од 2003. године леже у депоима и њихова вриједност свакодневно опада. Умјесто да буду искоришћени, УИО за складиштење аутомобила годишње плаћа чак 345.000 марака. Због тога је Управни одбор УИО задужио ту институцију да пропише процедуру за уништавање одузетих возила.

Иако су постојале и раније иницијативе да аутомобили буду донирани установама којима су неопходни, никада нису прихваћене.

Замјеник предсједавајућег Комисије за финансије и буџет Представничког дома Парламента БиХ Бошко Томић рекао је “Гласу Српске” да је велика грешка да аутомобили буду уништени када за њима на све стране постоји потреба.

- Најлакше је уништити та возила и продати их у старо гвожђе. Умјесто тога требало би прилагодити законске прописе како би одузета роба могла бити искоришћена и донирана установама и организацијама којима је неопходна. Мислим да би то било много корисније - рекао је Томић.

Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Душанка Мајкић каже да УИО због складиштења трпи штету, док многима недостају возила.

- Стотине хиљада марака које УИО БиХ годишње даје за чување одузетих аутомобила су аларм за промјену легислативе. УИО троши сопствене ресурсе за чување возила. Умјесто тога могли би да предложе Парламенту БиХ измјену законских прописа како би аутомобили били донирани - казала је Мајкићева.

Великом броју институција, установа и организација у Републици Српској ова возила би добро дошла.

Директор Републичке управе Цивилне заштите Милимир Додер рекао је да су до сада уложили много новца за набавку возила, али да их и даље немају довољно.

- У мањим локалним заједницама имамо возила која су стара и више од 30 година. Нама је возни парк од пресудне важности, јер штитимо животе људи и богатства Српске. Због тога би нам ти аутомобили изузетно добро дошли - рекао је Додер.

Генерални секретар Црвеног крста РС Ђоко Михајловић каже да од 65 организација 70 одсто не посједује ниједно возило.

- Возила која посједујемо углавном смо добили путем донација. Да имамо потребан број возила, то би нам олакшало рад и стигли бисмо свугдје на вријеме. Донирање одузетих возила је одлична идеја - рекао је Михајловић.

У медицинским службама кажу да им недостаје возила како за хитну помоћ, тако и за превоз пацијената на редовне терапије.

- Имамо два возила којима интервенишемо само у хитним случајевима. За хитне случајеве два возила су довољна, док за остале услуге, као што су превоз пацијената на дијализу и друге услуге уопште немамо возило - рекао је директор Дома здравља у Челинцу Михајло Ђурић.

У Служби хитне медицинске помоћи Дома здравља у Требињу кажу да би им добро дошло возило за кућне посјете љекара.

Док у складиштима УИО труну и теренци, већина ватрогасних јединица у РС на пожаришта одлази колима старим више од три деценије.

Складишта препуна

Осим аутомобила, у складиштима УИО се налази и друга одузета роба, а највише је текстила, кафе, наочара, сатова, мобилних телефона, намјештаја, цигарета и вијагре.

Службеници УИО су само у првих шест мјесеци ове године одузели робу у вриједности од 1,4 милиона КМ. Према одлуци Управног одбора УИО и ова роба би до краја године требало да буде уништена.

Мaријaнa Миљић
e-max.it: your social media marketing partner