Захтев Жељка Комшића за брисање из евиденције чланства из СДП-а БиХ додатно усложњава политичку ситуацију у БиХ, сматра посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић. "Ово ће бити права агонија и стварно не знам како ће се ово решити. Сада у Председништву БиХ имате два члана који имају једнаке ставове о догађајима у БиХ. Имате СДА која неће да сиђе с власти и СДП који по сваку цену хоће да их отера", рекла је Мајкићева.
Комшићев саветник у Председништву БиХ Дамир Бећировић каже да је Жељко Комшић оставку поднео само због споразума који је потписао СДП, али није прецизирао о којем документу је реч.
Криза и на нивоу заједничких институција
Посланик СДС-а у Представничком дому парламента БиХ Александра Пандуревић рекла је да је Комшићев потез унутрашња ствар СДП-а и да је то незахвално комантарисати.
"Ако су разлике између ставова Комшића и СДП-а толико дубоке бојим се да ће ово само усложнити кризу у БиХ. Досад смо имали кризу у ФБиХ, а сада и на нивоу БиХ", каже Панудревићева и додаје да ствари иду у погрешном правцу и да нико није у могућности да процијени како ће се завршити ова криза.
Председник ХДЗ-а БиХ Драган Човић напомиње да је Комшић дошао за члана Председништва БиХ преко СДП-а и бошњачких гласова и да вероватно сада има задатак да ослаби позицију странке у даљим активностима.
Лидер СББ-а Фахрудин Радончић каже да не очекује да ће се на политичкој сцени БиХ десити нешто сензационално.
"Комшић је већ раније поднео оставку и ову нову оставку сматрам очекиваном", рекао је Радончић и додао да ће предстојећи дани показати шта ће Комшић урадити.
Председник ХСП-а Звонко Јуришић сматра да је Комшићева одлука очекивана јер се Комшић "разочарао" у СДП.
"Мислим да је Комшић схватио да је део СДП-а постао странка која се брине само о себи и о својим уским страначким интересима", навео је Јуришић.
Комшићеву одлуку о напуштању СДП-а БиХ, Председништво Кантоналног одбора СДП-а Зеничко-добојског кантона сматра непринципијелним, некоректним и неодговорним поступком.
Срна