Против приједлога била је већина посланика из Федерације БиХ, а примједбе на закон уочи сједнице упућене су и из Дирекције Европске уније.

Приједлог закона у сукобу интереса предлагача Милорада Живковића (СНСД), Нермине Заимовић - Узуновић (СДП) и Нике Лозанчића (ХДЗБиХ) данас, у другом читању, није добио подршку опште већине у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ. Против овог приједлога гласало је 16 посланика, суздржаних је било пет, а за 15.

Уз СДА, против су били и посланици СДП-а и СББ-а. Осим расправе око овог законског приједлога, јучерашњу сједницу карактерисали су и чести сукоби на релацији СНСД - СДС, нарочито приликом расправе о приједлогу листе нових чланова Савјета за националне мањине. Прије него је одбијен приједлог закона, посланици из Републике Српске нису подржали амандман Шефика Џаферовића (СДА) који је предвиђао враћање у Закон о сукобу интереса члана 19, односно обавезу да се републички и закон дистрикта  Брчко ускладе са законом на нивоу заједничких институција о сукобу интереса, а што је ранијим амандманом Александре Пандуревић (СДС) избачено из приједлога закона.

- Пракса је јасна, Устав налаже да се закони Српске и ФБиХ морају ускладити са оним на нивоу заједничких институција, казао је у расправи Џаферовић.

Расправљало се данас и због писма које је посланицима упућено из Делегације ЕУ и у име Петера Соренсена, специјалног представника ЕУ у БиХ. Из Делегације ЕУ напоменули су посланике да измјене и допуне закона о сукобу интереса "заслужују посебну пажњу и морају бити ријешене у складу са међународним и европским стандардима", а конкретно је приговорено на то да се у предложеним измјенама и допунама савјетници остављају "ван домашаја овог закона", што не би требало.

Такође, замјера се опсег дефиниције блиских сродника, који се у приједлогу редукује на мали број блиских сродника: у ту дефиницију треба укључити, осим припадника породичног домаћинства, и особе које имају финансијске и нефинансијске (али директне личне) интересе у интеракцији с јавним службеницима, те да треба предвидјети и дефиницију "повезаних особа". Из ДЕУ сугеришу и предвиђање конкретних санкција.

Ову препоруку из међународне заједнице најжешће су критиковали посланици СНСД-а, посебно Драго Калабић. Казао је да се међународна заједница није мијешала кад је требала и у пуно битнијим стварима, те да не треба ни сад.

Душанка Мајкић (СНСД) је истакла да је овај приједлог закона резултат рада од годину и да је постигнут концензус, те да нема смисла да га бране само посланици СНСД-а.
- У БиХ нас боли глава од законских рјешења наметнутих од међународне заједнице, попут закона о јавним набавкама. Добили смо закон о сукобу интереса ригиднији него у другим земљама, рекла је Мајкић.- Не желим да будем било гдје, гдје ћу својим гласом или одлуком направити нешто што је лошије кад је у питању корупција, али знам да се на овај начин не рјешава питање корупције. И нека остане закон какав јесте, стање у погледу корупције у БиХ се неће промијенити, казала је Мајкић.


Ђ.Р.
e-max.it: your social media marketing partner