САРАЈЕВО - Посланици Представничког дома парламента БиХ већином гласова су потврдили смјене три члана Савјета министара из СДА, а сама сједница протекла је бурно и уз међусобна оптуживања између посланика СДА и странака нове парламентарне већине.
Ријеч је о смјени Садика Ахметовића, министра безбједности, Мухамеда Ибрахимовића, министра одбране, те Фуада Касумовића, замјеника министра финансија и трезора БиХ. Да би те смјене ступиле на снагу, мора их потврдити и Дом народа парламента БиХ.
Расправа о тој тачки дневног реда трајала је дуже од три сата, током којих су и понављани ставови и разлози изречени протеклих седмица.
Док су посланици СДА негодовали, посланици нове парламентарне већине су говорили да је СДА сама себе избацила из власти негласајући за буџет БиХ за ову годину, чиме је прекршила договор лидера шест странака (СДА, СДП, СНСД, СДС, ХДЗ БиХ и ХДЗ 1990).
Одлуку о смјени донио је предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда након захтјева СДП-а и након, како је сам рекао, разговора са представницима нове парламентарне већине и поштујући вољу нове парламентарне већине, гдје је СДА замијенио до тада опозициони СББ.
"Процеси које смо покренули на путу ка ЕУ не смију застати. Штавише, треба их убрзати. За то је потребна реконструкција власти", рекао је Беванда, те се захвалио министрима на коректном доприносу.
Готово сви посланици СДА учествовали су у дискусији и питали зашто се смјењују министри и замјеник ако се већ каже да су коректно радили, истицали су да ће бранити своје позиције, те су бранили своје ставове зашто нису прихватили буџет, него су тражили да он буде већи.
Шемсудин Мехмедовић, посланик СДА, између осталог, констатовао је да је очигледно посриједи политички договор, те је закључио да је Беванда постао послушник СДП-а и да се смјењују понајбољи министри и замјеник јер је Ибрахимовић можда учинио више од својих претходника на путу БиХ ка НАТО, Ахметовић је учинио све да БиХ добије безвизни режим, а Касумовић имао храбрости супротставити се Николи Шпирићу, министру финансија и трезора БиХ, због трошења средстава.
Саша Магазиновић, посланик СДП-а, рекао је да је Ибрахимовићев претходник био Селмо Цикотић из СДА.
Мехмедовић је казао и да има осјећај да се именовање неће десити у овом мандату нове коалиције.
"У ФБиХ је направљена коалиција СДП-СББ, али ће пући јер нема природног савезништва. Ми и наши министри ћемо се вратити у парламентарну већину већ послије првих општих избора", додао је Мехмедовић.
Беванда је посланицима СДА на питање да ли је свјестан одговорио да је рођен нормалан и да је завршио школу у року.
"Нисам поступио као што бисте ви да прљам ваше министре и износим неке ствари и рушим њихов и дигнитет Савјета министара. Никад ме не можете натјерати да се понашам као што се ви понашате", истакао је Беванда.
Милица Марковић, посланик СНСД-а, реагујући на изјаву колеге Сенада Шепића из СДА, негирала је да је Милорад Додик, лидер СНСД-а, исказао захтјев за искључење СДА из Савјета министара.
Посланици СДА говорили су и да је требало да буде дискутовано о сто дана рада Савјета министара, да се, како су рекли, "бавимо собом јер Савјет министара нема модел како изаћи из кризе", да је Беванда требало да консултује Предсједништво БиХ прије доношења одлуке.
На то је одговорено да је сто дана Савјета министара било прије два мјесеца, да је у Савјету министара још СДА, те да ниједан акт не прописује да Беванда треба да консултује Предсједништво БиХ код смјена.
Драго Калабић, посланик СНСД-а, казао је да се пита ко ће из СДА заплакати јер само још недостаје суза за потпун угођај.
Његова колегиница Душанка Мајкић је напоменула да, када СДА говори о кризи која је настала због потеза СДП-а, жели подсјетити да СДА није прихватила ниједну иницијативу рационализације институција, да је креатор закона који је 35-годишње младиће послао у пензију, да је кривац јер се двије године чекало на закон о попису становништва јер није прихватала нешто што је на крају прихватила.
Емир Кабил, посланик СББ-а, нагласио је да СДА није лако, да су направили катастрофалну процјену и да није срамота послије 20 година отићи у опозицију.
Бериз Белкић, посланик опозиционе Странке за БиХ, оцијенио је да је на сцени бракоразводна парница која иде на трошак грађана и да се неће сврставати на било коју страну јер све сматра одговорним.
Свађа Ахметовића и Лагумџије
Садик Ахметовић, министар безбједности БиХ, данас је током сједнице Представничког дома бх. парламента, на којој је потврђена и његова смјена, рекао да је у полицијским и тужилачким структурама већина повезана са организованим криминалом, доводећи то у везу са "избацивањем" СДА из власти.
"Вријеме ће показати штете овакве одлуке која је на сцени. Повећање буџета тражено је због државе. Зашто не повећати буџет агенцијама за провођење закона ако није интерес слабије агенције, то је евидентно нечија потреба", додао је Ахметовић.
Поручио је Златку Лагумџији, лидеру СДП-а, да ће завршити посао за оне који њега и СДП на то тјерају, те да ће вријеме показати да ћемо имати фингиране процесе и да ће организовани криминал радити свој посао.
Лагумџија је на то одговорио да би ово, да није на дневном реду била смјена, упалило црвене лампице и да би министар требало да се захвали због изјаве да је он министар сигурности у земљи у којој је већина људи у полицијским и тужилачким структурама повезана са организованим криминалом, а да је мали број поштен и нешто се бори. Додао је да је увјерен да је обрнуто.
Лагумџија је данас истакао да су недавни договор из Брисела, обавезе према ЕУ и НАТО платформа нове парламентарне већине.
"Основица за реализацију наше платформе је буџет, који је највећи који је могао бити у овом тренутку", рекао је Лагумџија.
Поштивање договора, па именовања
Неће бити формирано Савјет министара БиХ, односно именована нова два министра и замјеник без поштивања договора који су направили лидери шест странака (СДП, СДА, СНСД, СДС, ХДЗ БиХ и ХДЗ 1990) приликом формирања Савјета министара.
Рекао је то Младен Босић, лидер СДС-а и шеф Клуба посланика те странке у Представничком дому бх. парламента.
Како су подсјетили у СДС-у, ријеч је о договору да странкама из РС припадају три позиције у Управи за индиректно опорезивање БиХ и Регулаторној агенцији за комуникације, те да је за то потребно у процедуру упутити одређене измјене закона.
"Подржаћемо одлуку о смјени министара и замјеника, али имамо проблем да неке од одредаба договора шесторке нису испоштоване", додао је Босић.
Маја Ренер-Смајовић