КРИЈУМЧАРИ оружја, сазнају "Новости", убрзано пребацују читаве арсенале из БиХ у Хрватску, јер ће се уласком Хрватске у Европску унију затворити граница са БиХ и биће веома тешко организовати нова безбедна пребацивања.
Тако кријумчари лове последње возове, како би наоружање пребацили код комшија, потврђено је "Новостима" из више извора. Наравно, кад оружје дође у Хрватску, добија и вишу цену. Кријумчарење оружја из БиХ према Хрватској обавља се према подацима из безбедносних кругова БиХ, највише у пограничном подручју, односно преко Саве, Уне, али и преко многих дивљих прелаза, знаних само кријумчарима. Да је у току пребацивање оружја из БиХ у Хрватску, показале су и анализе података Граничне полиције БиХ, према којима су заплене оружја у пограничном подручју БиХ према Хрватској - све чешће.
Према подацима разних невладиних организација у БиХ, сваки пети грађанин земље има оружје, а процене су УНДП да грађани БиХ поседују различите типове оружја, вредне око пола милијарде марака. Такође се процењује да у БиХ има око милион и две стотине хиљада разних комада оружја, од чега је код грађана око милион.
Према подацима заједничких институција, у БиХ се налази око 20.000 тона разног оружја које треба уништити. Али проблем је слаба контрола уништавања, због чега већ годинама оружје нестаје без трага.
На овај проблем је у више наврата упозоравала Душанка Мајкић, посланик СНСД и председавајућа Комисије за одбрану и безбедност Парламента БиХ.
Она каже, за "Новости", да цела Босна лежи на бурету барута.
- Нестабилно оружје и муниција налази се у многим складиштима на целом простору БиХ, у оба ентитета. Одговорно тврдим да Министарство одбране и ОС БиХ не знају какво је стварно стање у војним складиштима. То јесте невероватан податак, али морам истаћи да је већ прошло шест година од реформе одбране у БиХ, а да још није успостављено јединствено материјално-финансијско рачуноводство, на основу којег би се знало чиме ОС БиХ располажу.
Напомињем да је реформом одбране Република Српска предала комплетан попис имовине Војске Републике Српске, а да попис имовине Армије БиХ и Хрватског већа одбране није никада сачињен. То и јесте основ за бројне злоупотребе, у које су укључени најодговорнији у Министарству одбране и ОС БиХ - истиче Мајкићева.
Према њеним речима, институције БиХ су почеле да реагују на ову проблематику тек кад је ОЕБС скренуо пажњу на таква дешавања.
- Истрага ће показати шта се све дешавало, иако је већ сада јасно да су оружје, муниција и минско-експлозивна средства завршавали чак и у оним земљама где је то забрањено резолуцијама УН, односно у земљама које су оцењене као претња међународном миру и безбедности.
Подсећам на то да поред Тужилаштва БиХ, које ради на већем броју случајева у вези са нерегуларностима уништавања вишкова, на исту тему ради и парламентарна истражна комисисија, која треба да испита регуларност уништавања вишкова од 2006. до 2010. године и поднесе извештај парламентарној скупштини БиХ - објашњава Мајкићева.
С. МИШЉЕНОВИЋ - Новости
С. МИШЉЕНОВИЋ - Новости