САРАЈЕВО - Буџет институција БиХ за ову годину у износу од 950 милиона КМ и измјене закона којим се даље регулишу права пензионисаних војника Оружаних снага БиХ усвојене су данас у Представничком дому бх. парламента већином гласова.

Међутим, уз буџет, који је већ раније подијелио владајућу коалицију на државном нивоу (СДА, СДП, СНСД, СДС, ХДЗ БиХ и ХДЗ 1990), партнере у власти додатно су "посвађале" измјене Закона о служби у Оружаним снагама БиХ, те могућност "избацивања" СДА из Савјета министара БиХ постаје већа. Овај законски акт изазвао је неслагања и унутар појединих странака парламентарне већине.

Да би ступио на снагу, буџет треба још да прође Дом народа идуће седмице. Како је и најављено, посланици СДА га нису данас подржали. Уз то, они, али и Нико Лозанчић, посланик ХДЗ БиХ, нису подржали измјене Закона о служби у Оружани снагама, мада су дан раније лидери шест странака парламентарне већине усагласили и потписали те измјене закона, а једногласно их је усвојило и Савјет министара БиХ уочи сједнице Представничког дома бх. парламента.

Овакво понашање посланика СДА у вези са Законом о ОС БиХ критиковале су током сједнице колеге из СДП-а и СНСД-а.
Денис Бећировић (СДП), замјеник предсједавајућег Представничког дома, рекао је да ово урушава комплетан принцип договарања и рада Савјета министара и да СДА треба да дефинише свој став.

"То је популистички чин и покушај добијања гласова на предстојећим изборима", рекла је Душанка Мајкић, посланик СНСД-а, али је и питала зашто би младићи били слати у пензију, а неко други морао радити 40 година.

Овим измјенама закона права бивших војника се преносе на ентитете који ће утврдити висину и начин исплате накнада овим војницима у складу са прописима којима се регулише ова област за сродне категорије. Досадашњи дуг за пензије бившим војницима биће измирен из државног буџета и тај новац је планиран, а даља средства треба да буду осигурана из буџета ентитета.

"Текст закона не гарантује да ће се то и догодити. Неко тим људима укида права, а не осигурава средства", рекао је Шефик Џаферовић, посланик СДА.

Његове колеге из Клуба тражиле су да измјене овог закона буду разматране по скраћеној процедури како би могло да буде амандмански дјеловано, те да у државном буџету осигурају средства за ово.

Нико Лозанчић је рекао да се текст закона коси са његовим темељним принципима и да се тим законом војници изводе из права.

Божо Љубић, замјеник предсједавајућег Представничког дома бх. парламента и лидер ХДЗ 1990, пак је казао да текст закона који је потписало свих шест лидера не значи да та права укидају, што је истакао и Вјекослав Беванда, предсједавајући Савјета министара БиХ.

Када је ријеч о буџету и ставу лидера странака да се негласањем за буџет СДА дисквалификује из Савјета министара, Саша Магазиновић, посланик СДП-с, је само рекао да ће се након гласања вући даљи потези, те да избацивање СДА није технички тешко провести.

Посланици СДА су опет тражили додатних 47 милиона КМ прихода у буџет од индиректних пореза, као и више новца за Министарство одбране и полицијске агенције. И други посланици су поновили своје амандмане који у сриједу нису прихваћени на сједници Комисије за буџет и финансије, као ни јуче. Амандмани које је ова комисија прихватила и постају дио буџета су амандмани СНСД-а којима се не мијења буџетски оквир, али се врше прерасподјеле попут скидања 640.000 КМ Агенцији за статистику БиХ и додавања тог износа парламенту БиХ за плате, накнаде, путне трошкове.

Посланици су јуче усвојили и допуне Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ које је уочи сједнице усвојио Савјет министара. Тим допунама се у закон убацују посланици и делегати, што је и тражено на прошлој сједници Представничког дома, чиме се ствара основа за смањивање и плата парламентараца за 4,5 одсто. Иако је тада Представнички дом једногласно закључио да Савјет министара упути тај закон по хитној процедури, посланици СДА су  тражили да иде по скраћеној процедури како би могли интервенисати.

Иначе, против буџета били су и посланици Странке за БиХ, а суздржан је био посланик ДНЗ Нермин Пурић, док су против измјена Закона о ОС БиХ били још СББ и Странка за БиХ.

Ишчекивање на протесту

Више од 400 бивших припадника Оружаних снага БиХ окупило се јуче пред зградом бх. парламента ишчекујући судбину буџета БиХ за ову годину, те измјене Закона о служби у Оружаним снагама.

Истакли су да су им неприхватљива рјешења које је овај закон предвидио јер она значе њихово извођење из права на пензију, само што је то у закону "љепше упаковано".

Маја Ренер-Смајовић
e-max.it: your social media marketing partner