Сарајево - Предсједавајући Заједничке комисије Парламентарне скупштине БиХ за одбрану и безбједност Душанка Мајкић изјавила је данас да су у БиХ неподијељена мишљења о потреби кретања земље ка ЕУ, али да Република Српска и ФБиХ имају различита мишљења када је у питању пут земље ка NATO, преносе агенције.
Отварајући конференцију парламентарних комисија Америчко-јадранске повеље о теми “Информисање јавности у вези NATO интеграција”, која се одржава у згради Парламентарне скупштине БиХ, Мајкић је оцијенила да је ово прилика да се разговара о напретку ка евроатлантским интеграцијама и улози парламената о информисању јавности у вези са NATO интеграцијама.
- БиХ и њене институције у овом тренутку су ангажоване на испуњавању услова за почетак реализације Акционог плана за чланство у NATO - подсјетила је Мајкић.
Наводећи да је предуслов за било какву расправу о БиХ на сљедећем самиту NATO у Чикагу рјешавање питања перспективне непокретне војне имовине, односно локација на којима ће бити смјештене јединице и команде Оружаних снага БиХ, Мајкић је изразила очекивање да ће тај проблем ових дана бити ријешен.
Као безбједносне изазове са којима се БиХ суочава Мајкић је навела 18.000 тона нестабилне муниције, застарјелог наоружања и војне опреме који се налазе у војним складиштима те тероризам који је однио жртве у Витезу, Бугојну и Сарајеву.
Командант NATO Штаба у БиХ бригадни генерал Гери Хафман рекао је да је чланство у NATO један од два стуба евроатлантских интеграција БиХ.
- NATO је више од војног савеза - истакао је Хафман и додао да Алијанса војну силу користи као крајње рјешење.
Према Хафмановим ријечима, у циљу информисања јавности о NATO, предностима и обавезама које проистичу из чланства у овој алијанси, у БиХ је покренут циклус јавних дебата и наступа у медијима.
Једнодневна конференција у Сарајеву окупила је представнике парламената Албаније, БиХ, Црне Горе, Хрватске и Македоније те Србије као посматрача, као и NATO Штаба у Сарајеву.
У периоду јануар - јуни 2012. године БиХ предсједава Америчко-јадранском повељом.
Америчко-јадранска повеља утемељена је 2003. године с циљем јачања безбједности и стабилности југоисточне Европе, као предуслова за што брже укључивање у евроатлантске интеграције.
У оквиру првог панела „Дискусија о напретку који су направиле чланице А5 на путу ка евроатлантским интеграцијама”, говорили су представници Албаније (Osman Metalla), БиХ (Шефик Џаферовић), Хрватске (Сандра Петровић), Црне Горе (Мевлудин Нухоџић), Србије (Константин Самофалов), као и замјеник команданта НАТО штаба у БиХ, бригадир John Andreas Olsen.
Други панел “Улога парламената у информисању јавности у вези НАТО интеграција” је протекао уз дискусије представника Албаније (Gazmir Bizgha), БиХ (Душанка Мајкић), Хрватске (Сандра Петровић), Црне Горе (Обрад Мишо Станишић) и Србије (Мехо Обрадовић).
Поред Босне и Херцеговине, Америчко-Јадранску повељу чине Албанија, Црна Гора, Хрватска, Македонија и САД, док је на данашњој конференцији Србија имала статус госта – посматрача. На конференцији су учествовали и представници Мисије ОЕБС-а у БиХ, амбасаде САД у БиХ, надлежних комисија, односно одбора Парламента Федерације БиХ и Народне скупштине Републике Српске, НАТО координационог тима Савјета министара БиХ, и многи други.
Сама конференција, коју су учесници оцијенили изузетно успјешном, била је предвиђена Акционим планом усаглашеним између Парламентарне скупштине БиХ, Министарства одбране БиХ и Министарства безбједности БиХ.