САРАЈЕВО - Посланик СНСД у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић упозорава да БиХ има нерационалну управу коју ентитети више не могу да финансирају.
"БиХ има 74 институције у којима је запослено око 22 хиљаде људи. Међу тим институцијама је и више од 40 агенција, дирекција и других управних организација од којих многе не дају никакав ефекат, а постоје и оне чији запослени уопште не долазе на посао", рекла је Мајкићева у интервјуу Срни. Она је подсјетила да је у неколико наврата до сада покретала иницијативу за рјешавање питања рада неколико институција, на првом мјесту Комисије за концесије.
"Та комисија основана је прије десет година и до сада није одговорила ни на један захтјев за концесије", истакла је Мајкићева и додала да се за закуп изузетно репрезентативног простора за смјештај ове институције редовно из буџета БиХ издвајају значајна средства.
Друга институција коју, према њеним ријечима, треба рационализовати јесте Агенција за развој високог образовања и обезбјеђивање квалитета.
"Агенција има 35 систематизованих радних мјеста и Управни одбор од десет чланова, а смјештена је у приватној палати чији се закуп мјесечно плаћа десет хиљада КМ", прецизирала је Мајкићева.
Она је додала да је недавно постављен нови директор Агенције, а да је претходни директор "навраћао на посао" два пута у пола године.
"Сједиште институције је у Бањалуци, али кадрови из Сарајева одмах организују да та институција послује и из Сарајева и да се плаћа двоструки закуп", упозорила је Мајкићева.
Међу институције које треба рационализовати Мајкићева је сврстала и Агенцију за унапређење страних инвестиција - ФИПА.
"ФИПА има 26 запослених, смјештена је у `Авазовом` торњу у Сарајеву и за најам тог простора годишње се плаћа 250 хиљада КМ", навела је Мајкићева и додала да је годишњи буџет ове институције био четири милиона КМ, од чега су два милиона фонд за подршку страним инвеститорима.
"БиХ је све мање страних инвеститора, а из фонда се све више плаћа некоме да улаже код нас", закључила је Мајкићева.
Према њеним ријечима, потребно је размотрити и питање сврсисходности Агенције за форензичка испитивања и вјештачења, за коју је лабораторију за ДНК анализу донирала Европска комисија.
"Опрема је својевремено привремено смјештена у Федралну управу полиције, али Министарство безбједности на челу са министром Садиком Ахметовићем не да опрему Агенцији, чије је сједиште у Источном Сарајеву, тако да је бесмислено имати агенцију без кључне лабораторије за њен рад", сматра Мајкићева и подсјећа да лабораторије за ДНК имају још Бањалука и Тузла.
Осим наведених, додала је Мајкићева, требало би преиспитати оправданост постојања и других агенција насталих реформом полиције, као и Канцеларије координатора јавне управе, која је првобитно радила у склопу Кабинета предсједавајућег Савјета министара.
"Рационализацију институција БиХ могуће је провести тако што би неке институције биле укинуте, попут Комисије за концесије, а неке организоване у склопу постојећих институција", закључила је Мајкићева.
Она је поновила свој став изнијет на прошлоседмичној расправи о буџету БиХ за 2012. годину вођеној у Представничком дому - да више институција на нивоу БиХ не значи и више БиХ, као што то сматрају неке политичке партије из Федерације БиХ.
"Посланици СНСД више неће гласати ни за један закон којим се предвиђа нека нова институција уколико она не буде добро осмишљена и уколико не буде постојало добро образложење за њено оснивање", поручила је Мајкићева.
Срна