На састанку шефа ЕУСР-а у БиХ Петера Соренсена с лидером СДП-а Златком Лагумџијом кључну улогу имала Соренсенова специјална савјетница Лејла Рамић Месиховић, која је у исто вријеме и члан УО СДП и Лагумџијина „жена за специјалне задатке“!
Пресса РС је недавно открио велики скандал у ЕУСР-у, где је функционерка СДП-а постављена на позицији политичког савјетника шефа делегације Европске комисије и специјалног представника ЕУ у БиХ Петера Соренсена, иако правила службеног Брисела строго забрањују политички ангажман њиховог локалног кадра! С обзиром на то да Лејла Рамић Месиховић и даље сједи на двије столице (у СДП-у и СУСР-у), правила Брисела у БиХ очигледно не важе и никог не обавезују.
Има чврсте позиције
Извори Пресса РС блиски ЕУСР-у кажу да је у пратњи Соренсена, према интерном распореду, требало да буде италијански дипломата, али да је Рамићева успјела да испослује да баш она савјетује Соренсена током састанка са лидером СДП-а!
Кад је реч о СДП-у, ситуација је, очигледно, потпуно другачија, јер се на њен нескривен политички ангажман гледа са прећутним одобравањем - каже наш саговорник.
Он додаје да у ЕУСР-у поштује правила Европске комисије, ни на који начин се не би могло догодити да функционер неке партије буде политички савјетник шефа делегације, јер са такве позиције може наметати ставове своје странке и пласирати их као званичан став ЕУСР-а.
Како сазнајемо, у ЕУСР-у су добро упознати с политичким ангажманом Лејле Рамић Месиховић, али ни после писања у Пресса РС, који је разоткрио њен положај у СДП-у, није услиједио њен опозив са функције у канцеларији специјалног представника ЕУ.
Штавише, извори тврде да се Рамићева никада није ни трудила да сакрије политички ангажман, због чега је 2010. у Брисел послала чак молбу да се кандидује на општим изборима као кандидат СДП-а, иако је таква пракса противна правилима европске дипломатије.
- Она није стала само на томе, већ је отворено лобирала по канцеларији и код радника из БиХ да се учлане у СДП, што је јој дјелимично и успјело. Тако данас ЕУСР има већ неколико запосленика учлањених у Лагумџијину партију. У томе јој је, сигурно, помогла и разграната породична мрежа у ЕУСР-у, јер је у канцеларију успјела да запосли и мајку и брата - откривају одлично обавјештени извори из ЕУСР-а.
Пресликани ОХР
Подсјетимо, из Соренсенове канцеларије прошле седмице нису жељели да коментаришу како је могуће да је савјетник шефа делегације функционер неке партије, него су само упутили уопштен одговор у којем су навели да „не коментаришу индивидуална кадровска постављења, али да је, генерално говорећи, кадровима ЕУСР-а забрањен политички ангажман".
Испровоцирани оваквим објашњењем, СНСД је затражио од ЕУСР-а да објасни како је могуће да су на тако утицајну позицију поставили функционера неке партије, поготово што такво постављење може да доведе у питање њихов кредибилитет код осталих странака.
Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Душанка Мајкић каже да није очекивала да ће ЕУСР наслиједити некадашњу политику ОХР-а, који је „нанио огромну политичку штету Републици Српској управо због политички пристрасног домаћег кадра".
- Крајње је непримјерено да шеф делегације ЕУ ангажује за своје савјетнике високе функционере неке партије. Због равноправног односа према свим политичким снагама у земљи, ЕУСР би из својих редова требало да елиминише сав политички ангажован домаћи кадар.
А познато је колико смо цех платили управо због сличне праксе, коју је гајио ОХР. Међутим, ако они вјерују да је у реду да мишљење шефа делегације обликује функционер неке партије, онда би било боље да буду отворени у томе и да распишу конкурс за пријем нових савјетника, па нека свака партија пошаље свог представника у Соренсенову канцеларију - закључује Мајкићева.
ПРЕСС РС