САРАЈЕВО - Институције на нивоу БиХ већином су незаинтересоване за борбу против корупције, а у некима од њих чак сматрају да никоме не треба да полажу рачуне да ли су ишта урадили када је ријеч о овом питању, пише “Глас Српске.
На захтјев Агенције за превенцију и координацију борбе против корупције БиХ да доставе податке о предузетим радњама на изради и спровођењу планова дјеловања против корупције одговорило је само 60 одсто од 81 институције у БиХ.
У Агенцији наводе да у Министарству финансија и трезора БиХ, Централној банци БиХ, Високом судском и тужилачком савјету БиХ тврде да се “на њих овај захтјев не односи” и да нису обавезни да доставе планове борбе против корупције, уз образложење да нису обухваћени Акционим планом за провођење Стратегије за борбу против корупције, који је Савјет министара БиХ донио 2009. године. “Спољнотрговинска комора БиХ је дала образложење да нису буџетска институција, те да немају обавезу сачињавања плана дјеловања против корупције”, рекли су у Агенцији и додали да ће упутити ургенцију институцијама које нису доставиле планове, са јасно наведеним смјерницама како тај документ треба да изгледа.
Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламената БиХ Душанка Мајкић рекла је да институције БиХ нису учиниле готово ништа када је ријеч о борби против корупције, осим што је формирана Агенција која је била услов за либерализацију визног режима.
“Агенција још није ни почела са радом, само су постављени директор и два замјеника. Требало је да буде усвојен правилник и обезбијеђена буџетска средства за њено функционисање, али је Савјет министара то одбио. Агенција треба да сачини правилник и систематизацију радних мјеста те да се приступи рационалнијем развоју институције”, истакла је Мајкићева.
Функционисање ове агенције, која је основана 2010. године, уврштено је на дневни ред сједнице Представничког дома Парламента БиХ, која је заказана за 10. мај.