БАЊАЛУКА - Институције БиХ немају план у случају да на самиту НАТО-а у Чикагу крајем овог мјесеца буде активиран Акциони план за чланство, тврди Душанка Мајкић, предсједник Заједничке комисије за одбрану и безбједност бх. парламента.

Мајкићева тврди да ниједна институција не зна одговор на питање шта ће БиХ радити ако у септембру буде активиран годишњи циклус Акционог плана, те да је из тог разлога на прошлој сједници Представничког дома бх. парламента покренула иницијативу да институције БиХ дају информацију шта и како намјеравају радити.

"Да сте то питање поставили било коме из законодавне и извршне власти, нико вам не би могао одговорити. И сами представници НАТО-а сматрају да ни јавност нити институције у овој земљи немају одговор на то питање", каже Мајкићева. У иницијативи је Мајкићева затражила од Савјета министара БиХ да направи анализу аргумената за и против чланства и шта оно доноси у војном и политичком смислу. Затражила је да се да информација колико би чланство коштало, као и какву врсту оружаних снага (ОС) БиХ жели да има.

"Требамо одговор на који начин и из којих извора БиХ намјерава извршити улагања у модернизацију ОС, како покривати трошкове учешћа у будућим НАТО мисијама и како би се на НАТО интеграције одразило негативно мишљење грађана РС. С обзиром на то да ниједна институција БиХ до сада није изашла у јавност са конкретним показатељима, сматрам да је неопходно отворити дебату у парламенту у коју би поред посланика и делегата требало укључити чланове Предсједништва и Савјета министара", рекла је Мајкићева.

Мухамед Ибрахимовић, министар одбране БиХ, каже да подржава иницијативу Мајкићеве и да је такву врсту расправе неопходно хитно одржати.

"Госпођа Мајкић има разлога за забринутост и зато подржавам ту активност коју је покренула. То је дуг процес и он производи нове захтјеве, реформе и пуно тога што вјероватно до сада није довољно познато и вјероватно се до сада, нажалост, нико није ни спремао за то", рекао је Ибрахимовић.

Он је изразио наду да БиХ неће доживјети срамоту на самиту НАТО-а у Чикагу ако буде активиран Акциони план, а да се покаже да БиХ није спремна да од септембра ефикасно крене са имплементацијом програма.

"То је врло озбиљно питање које морамо хитно покренути да се не бисмо обрукали као земља. Што се мене тиче, ја се обавезујем да ће Министарство одбране урадити све што буде до нас. Али реформе и све што морамо урадити не односи се само на ово министарство, него и на бројне друге институције у области безбједности, правне државе, људских права. Зато подржавам госпођу Мајкић да се направи студија и да се види које институције имају које обавезе", рекао је он.

Џенан Селимбеговић, портпарол Бакира Изетбеговића, предсједавајућег Предсједништва БиХ, каже да није упознат са иницијативом Мајкићеве и да ће питање имплементације МАП-а бити ствар политичке одлуке у БиХ.

"У случају да у Чикагу буде активиран МАП, чека се септембар, кад се даје први годишњи циклус, и тада ће се ставити у програм које ствари се морају урадити. И онда се ти циклуси понављају из године у годину док се не испуне сви задати увјети", рекао је Селимбеговић.

Инес Кубуровић, портпарол НАТО штаба у Сарајеву, каже да је МАП програм савјетовања, помоћи и практичне подршке, скројен према специфичним потребама земаља које теже чланству у НАТО-у.

"Учешће у МАП-у не прејудицира одлуке Савеза у погледу будућег чланства. Земље у МАП-у подносе своје Годишње државне програме (ГДП) који се тичу припрема за евентуално чланство. Те припреме обухватају политичке, економске, одбрамбене, материјалне, безбједносне и правне аспекте. Процес МАП-а нуди и усредсређен систем повратне спреге о напретку који земља кандидат оствари у својим програмима", рекла је она и додала да то подразумијева и политичке и техничке савјете, као и годишње састанке између свих чланица НАТО-а и појединачних земаља кандидата у циљу оцјене оствареног напретка.

Аутор: Дејан Шајиновић
e-max.it: your social media marketing partner