Три особе суочавају се са 20 година затвора због терористичког напада на америчку амбасаду у Сарајеву прошле године, али експерти се слажу да се мора учинити више да се елиминише тероризам из Босне и Херцеговине (БиХ).
Мевлид Јашаревић, 23, држављанин Србије, једна је од три особе против којих је у понедељак (23. априла) подигнута оптужница за напад 28. октобра 2011. године. Тужиоци кажу да је Јашаревић пуцао на зграду из аутоматске пушке више од сат времена, погодивши је више од 100 пута, прије него што је рањен из снајпера и ухапшен. У нападу је повређен један полицајац, али жртава није било. Борис Грубјешић, портпарол Тужилаштва БиХ, изјавио је да су тројица осумњичених припадници терористичке групе, која је организована у оквиру вехабијске заједнице у селу Горња Маоча.
„Биће представљено преко 100 доказа, а тужиоци ће тражити максималну казну. За ово кривично дјело законом БиХ је предвиђена казна затвора од 20 година“, рекао је Грубјешић.
Власти већ дуго повезују вехабијски покрет са нападом. Дан након пуцњаве, српска полиција ухапсила је 15 вехабија у Санџаку, у Србији, и заплијенила је телефоне, компјутере и лаптопове током истраге пуцања на амбасаду.
Јашаревић је у уторак такође оптужен од стране федералне велике пороте у Сједињеним Државама, на основу оптужби за покушај убиства и друга кривична дјела у вези са нападом.
Душанка Мајкић, предједавајућа парламентарне Комиције за одбрану и безбедност БиХ, изјавила је да је тужилаштво дјелимично ријешило случај, али да се мора урадити још пуно тога да би се искоријенио феномен тероризма.
„Полиција и безбједносне агенције у БиХ добили су задатак да доставе све оперативне податке везане за овај и за претходне терористичке нападе. Парламент ће анализирати све документе и у мају усвојити закључке, којима ће се јасно одредити стратегија како да наставимо борбу против тероризма“, рекла је Мајкић.
Џевад Галијашевић, директор регионалне невладине организације Експертски тим југоисточне Европе за борбу против тероризма и организованог криминала, изјавио је да су, мада је ово без сумње био класичан терористички напад, људи који су га наручили и даље непознати.
„Истрагу треба фокусирати на оне који су наложили ово кривично дјело и на оне који су га финансирали. Ако казне само Јашаревића, неће се постићи ништа, јер је он само извршилац. У БиХ постоји снажна мрежа вехабијског покрета и она је сигурно повезана са овим нападом“, рекао је Галијашевић.
„Мислим да тужилаштво не би требало да инсистира на казни од 20 година јер је Јашаревић ранио само два полицајца. [Норвежанин] Андерс Брејвик убио је 77 људи и добиће исту казну. Мало нереално, зар не?“, рекао је је Галијашевић.
Ово је трећи терористички напад који се догодио у БиХ у посљедње четири године. Први је био у септембру 2008, када су Сувад Ђидић и Амир Ибрахими активирали бомбу у тржном центру у општини Витез, усмртивши једног полицајаца и ранивши шест особа. Ђидић је 2011. године осуђен на девет година затвора.
Други напад се догодио у Бугојну, када је испред полицијске станице постављена експлозивна направа. Два полицајца су погинула, а шест је тешко рањено. Полиција је ухапсила шест особа и суђење је још у току.
Ирена Фемић, студенткиња Правног факултета у Бања Луци, мисли да влада реагује одлучно и спречава да се такви напади понове.
„Надам се да ће овај догађај утицати на политичаре у БиХ да забораве дневно-политичке разлике и уједине се у борби против тероризма. Сви у БиХ треба да живимо без страха, без обзира које смо националности. Мислим да је ово права прилика да се покажу јединство и одлучност“, рекла је Фемић.
Дражен Ремиковић