Након што су лидери шест владајућих партија у БиХ недавно постигли договор око располагања војном и осталом државном имовином, на реду је њен попис и утврђивање који су то објекти потребни Оружаним снагама БиХ, а који ће бити враћени на коришћење ентитеима, кантонима и општинама.

Према неким ранијим, незваничним процјенама, вриједност свеукупне војне имовине у Републици Српској, перспективне и неперспективне, међу којом је око 45 касарни, мјери се милијардама марака. Објекти који су декларисани као неперспективни добиће сврху тек пошто буду укњижени на Републику Српску, па потом евентуално додијељени локалним заједницама.
Упућени у ову област рекли су како се међу војном имовином, перспективном и неперспективном, налазе касарне, објекти, зграде, складишта, магацини, али и веома атрактивне локације широм Српске.

Објекти који су неперспективни у правилу не морају бити ништа мање вриједни од оних који су окарактерисани као перспективни - појаснили су надлежни.

Оружане снаге БиХ заинтересоване су за коришћење 24 објекта која се налазе на територији Српске и 44 у Федерацији БиХ, док би Министарство одбране БиХ добило један објекат у ФБиХ. Од укупно 24 објекта за која су заинтересоване Оружане снаге БиХ а налазе се на територији Републике Српске, десет су касарне. То значи да се ради о петини касарни с територије Републике Српске који би биле дате Оружаним снагама БиХ, јер у Српској има око 50 објеката који су некада били касарне.

Како сазнаје "Фокус" од извора у Министрству одбране БиХ, Оружане снаге БиХ заинтересоване су за укупно 24 објекта на територији РС.

Ријеч је о касарнама "Козара" Бања Лука, "Мика Боснић" Бања Лука, "Жарко Згоњанин" Приједор, "Војвода Радомир Путник" Добој, "3. мај" Добој, "Здравко Челар" Дерветна, "Војвода Степа Степановић" Бијељина, "Милош Обилић" Пале, "Билећки борци" Билећа, "Петар Мркоњић" Мркоњић Град. Оружане снаге БиХ заинтересоване су и за подземни објекат "Јахорина" Пале, као и за чворишта "Лебршик" Гацко, два чворишта "Лисина" Приједор, "Свињар" Прњавор, "Велики Жеп" Хан Пијесак, "Кмур" Фоча, "Леотар" Требиње, и "Дуге Њиве" Модрича. Перспективним објектом проглашен је и војни аеродром Маховљани у Бањој Луци. Интересовање постоји и за полигоне - стрелишта у Бијељини и Калиновику, као и за складишта у Дервенти и Фочи.

Замјеник министра одбране БиХ, Мирко Околић, каже за "Фокус" да уколико се буде приказало фактичко стање нема никакве бојазни да ће Република Српска нешто изгубити.

- У предстојећем времену које је остављено има могућности да се још нешто поправи, али имам информацију да је то већ дефинисано и да се зна стање државне и нарочито војне имовине која је била тема већ дуго година и која може да се стави на сто када је у питању која је то војна имовина - каже Околић.

Постоји 69 локација перспективних локација

Душанка Мајкић, предсједавајућа Комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ, каже да се зна да постоји 69 локација које се цитирају као перспективна војна имовина.
- Поједине локације су тако велике да су одговарале потребама војске бивше земље, али оне требају бити прилагођене за потребе Оружаних снага БиХ - каже Мајкићева.

М. КЕБИЋ
e-max.it: your social media marketing partner