Они који на сваком парламентарном засједању ратификују барем по неколико међудржавних и међународних уговора, одлучили су затражити својеврсну ревизију свих таквих споразума које је до сада потписала Босна и Херцеговина.

Поједини посланици су од Савјета министара БиХ затражили информацију о провођењу многих од око 4000 међудржавних и других споразума. Вјерују како велики број њих никада није реализован, а о томе нема никаквих службених информација. Иако му је то била законска обвеза, Савјет министара о томе никада није информирсао Парламент и Предсједништво БиХ.

Посланица Душанка Мајкић подсјећа на чињеницу да оба парламентарна дома скоро редовно прихватају понуђене споразуме, углавном без расправе. "Наше је овдје да их скупимо у гомилу, гласамо за њих, и ту се завршава све оно што знамо о њима. Подсјетићу вас на члан 30. Закона о поступку закључивања и извршавања међународних уговора, по којем је Савјет министара обвезан најмање једном годишње обавијестити Предсједништво и Парламентарну скупштину БиХ о извршењу међународних уговора. Будући да до сада Савјет министара никада није испунило ту обвезу, Парламентарна скупштина нема информацију о важећим билатералним уговорима, посебно о оним којима БиХ преузима кредитне и друге финанцијске обвезе", истакнула је Мајкић.

Она наводи само неке од споразума који никада нису заживјели у пракси. Сарадња с Џибутијем и Етиопијом предвиђа сарадњу у научним областима, а с Палестином у коришћењу нуклеарне енергије у миротворне сврхе.

С Афганистаном је БиХ потписала 16 уговора из области економске, културне и научне сарадње, ваздушног саобраћаја и трговинске сарадње. С Бангладешом је БиХ потписала шест споразума који се односе на информатичку дјелатност, док с Етиопијом имамо осам споразума који се односе на област науке, образовања. Споразум о платном промету имамо с државом Мали.

"Заиста није добро да будемо само пасивни дизачи руку код давања сагласности за ратификацију. Било би добро да знамо и што се догађа с међународним споразумима", истиче Мајкић. Управо због тога она је покренула службену иницијативу да Савјет министара приступи изради свеобухватне анализе свих до сада потписаних и сукцесијом преузетих међународних уговора које је закључила БиХ, те да се Парламенту у Предсједништву БиХ достави преглед свих важећих билатералних уговора с наведеним основним елементима из уговора. Оваква ситуација је још један показатељ хаоса у Министарству иностраних послова БиХ који је завладао док је на његовом челу био Свен Алкалај. За санацију стања сигурно ће требати пуно времена.
e-max.it: your social media marketing partner