СAРAЈЕВО - Представнички дом Парламента БиХ одбацио је јуче негативно мишљење, које је парламентарна Уставноправна комисија дала на приједлоге закона о престанку важења закона о Суду и Тужилаштву БиХ, чиме су ти приједлози враћени Комисији на поновно разматрање. Против негативног мишљења Уставноправне комисије датог на приједлоге закона које су предложили клубови посланика СНСД-а и СДС-а гласало је 13 посланика из Републике Српске, три присутна хрватска посланика била су суздржана, а сви бошњачки посланици подржали су негативно мишљење.

Расправа

Негативно мишљење Уставноправне комисије, бурна расправа о законима на основу којих су основани Суд и Тужилаштво БиХ и протести које су испред зграде Парламента одржали представници шест бошњачких удружења жртава рата, обиљежили су јучерашње засједање Парламента.

Шеф Клуба посланика СНСД-а Драго Калабић је рекао да је негативан став Уставноправне комисије у најмању руку скандалозан и да представља удар на демократију у БиХ.

- Ово је пут у тамни вилајет. Aко су ова два законска приједлога удар на државу и рушење државе, шта је онда оно што се ради на улици. Aко се о законима не може расправљати у Парламенту, онда је Парламент истурена рука протектората - казао је Калабић и истакао да оваквим законским приједлозима странке из РС бране Дејтон и Устав, јер како је истакао, ни Суда ни Тужилаштва нема у њему.

Калабић је изразио увјерење да у Парламенту БиХ нико није толико луд да каже да у Суду и Тужилаштву БиХ теку мед и млијеко.

- Не може бити државе без правде и правосуђа, али не оваквог. Правосуђем ове земље управља се из тамних центара моћи - рекао је Калабић.

Шеф Клуба посланика СДС-а Младен Босић казао је да је неколицина посланика у Парламенту БиХ својим изјавама позвала на линч посланике из РС и да су и протести испред зграде на том фону. Казао је како Суд и Тужилаштво БиХ нису само правне институције, него и политичке.

- Тужилаштво и Суд БиХ су имали шансу да се докажу, али су  је прокоцкали. Настали су на неуставан начин, политичком силом, што отвара питање да ли је БиХ демократска земља или протекторат - рекао је Босић и додао да комплетан систем правосуђа треба потпуно реконструисати и очистити од оних који су радили према инструкцијама.

Посланик СДA Шемсудин Мехмедовић је рекао да предлагање закона о стављању ван снаге закона о Суду и Тужилаштву БиХ представља директан удар на државу и њено очување.

- Предлагачи овог закона тврде да БиХ није држава и да је ентитетско гласање посљедица геноцида - казао је Мехмедовић.

На ове констатације реаговао је Калабић казавши да ће “појести сваку уставну одредбу коју је прекршио подношењем ових законских приједлога”.

- Нико није позивао на рушење Устава и правног поретка БиХ. Ми позивамо да се ратним злочинцима суди за кривична дјела, а не да буду ослобођени одговорности. Позив да се процесуирају они који су предложили легитимна законска рјешења је модерни облик шеријатског права. Ово је неприхватљиво и за сваку осуду - рекао је Калабић.

Шеф Клуба ХДЗ-а БиХ Мате Фрањичевић рекао је да се закони о Суду и Тужилаштву БиХ и приједлози о престанку њиховог важења једнако односе према уставном основу и да је свака друга констатација смијешна.

Предсједник ХДЗ-а 1990. Божо Љубић је рекао да је очигледно да се рад Суда и Тужилаштва БиХ треба преиспитати.

Протести

Педесетак представника удружења бошњачких жртава рата, који су пред Парламентом БиХ пружали подршку Суду и Тужилаштву БиХ, рекли су да се више не може толерисати да РС и њен предсједник Милорад Додик траже укидање Суда и Тужилаштва БиХ, јер те институције нису завршиле свој посао. На транспарентима су се појавиле и слике посланика Народне скупштине РС Миладина Станића и Мирослава Краљевића, за које ова удружења тврде да су ратни злочинци.

Предсједавајући Представничког дома Парламента БиХ Милорад Живковић казао је да је од директора Службе за заједничке послове институција БиХ добио допис, у којем се тврди да су окупљени грађани тражили да их прими предсједавајући Колегијума Парламента БиХ или неко од његових замјеника. Додао је да ће Колегијум накнадно о овоме расправљати.

Послије тога устао је замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламента Денис Бећировић и истакао да је представницима удружења поручио да је спреман да их прими у вријеме паузе засједања, што је и учинио.

На то је реаговао Борислав Бојић из СДС-а, казавши да је послије овога јасно “да постоји веза између оних који су организовали протесте и оних који су у парламентарним клупама”.

Душанка Мајкић

Посланица СНСД-а Душанка Мајкић рекла је да је недопустиво да је на Уставноправној комисији донесена одлука о негативном мишљењу, само на основу гласова представника бошњачког народа и да су Срби прегласани, а да Хрвати нису присуствовали сједници.

Она је истакла да је 90 одсто суђења у Суду БиХ било против представника српског народа, а да су Бошњаци “само статистичка грешка”.

- Како је могуће да за злочине почињене у Бугојну Џевад Млаћо и Селмо Цикотић буду саслушани само као свједоци, а да начелник полиције Тешња за вријеме рата Шемсудин Мехмедовић, пред кога су муџахедини донијели четири одсјечене српске главе, ни до данас није саслушан ни процесуиран и да је посланик у Парламенту БиХ - питала је Мајкићева.

Посланик СНСД-а Душанка Мајкић оцијенила је да се питање рада Суда и Тужилаштва морало ставити на дневни ред сједнице, с обзиром да о свакој институцији БиХ треба разговарати пред парламентом БиХ, констатујући да није спорно да све значајне институције на нивоу БиХ треба помагати, а не дозволити рад свих неефикасних институција.

Мајкићева сматра недопустивим недавно прегласавање српских чланова Уставоправне комисије, као и отворено писмо замјеника предсједавајућег овог дома Дениса Бећировића којим се тражи санкционисање покретача иницијативе за укидањем Суда и Тужилаштва БиХ.

"Зашто тражимо да ово буде на дневном реду, зато што БиХ нема уставне надлежности за правосуђе осим Уставног суда БиХ. Ако нису у Уставу онда су у надлежности ентитета", навела је Мајкићева.

Према њеним ријечима, у Тужилаштву БиХ страни тужиоци непотребно продужују предмете ратних злочина над Србима, заједно са Судом БиХ показују пристрасност и непрофесионалност, а у овим институцијама нема оптужница и пресуда за командну одговорност и удружене злочиначке подухвате које би теретиле Бошњаке.

"Суд и Тужилаштво БиХ правни су екцеси и у `праву БиХ` и у `европском праву` и зато их треба укинути", истакла је Мајкићева, додавши да Република Српска тражи стручно, професионално, ефикасно и одговорно правосуђе.

Аутор: Жељка Домазет
e-max.it: your social media marketing partner