Амра Алајбеговић, супруга ратног злочинца Насера Орића, запослена је прошле године у Општинском суду у Сарајеву, иако је одлуком тог истог суда њен супруг осуђен због рекетирања тузланских бизнисмена и нелегалног поседовања наоружања!

Одлично обавештени извор Пресса РС из сарајевских правосудних кругова тврди да је запослењем Алајбеговићеве у Суду заправо награђен Орић, кога власти у Сарајеву и даље третирају као ратног хероја. Наш извор подсећа да у прилог томе иде и чињеница да је председник ФБиХ Живко Будимир недавно помиловао Орића и практично га ослободио било какве одговорности за кривично дело због којег је првобитно требало да одслужи двогодишњу затворску казну, која је потом преиначена на четири године условне казне.

Амра крије где ради

- Будимировим помиловањем Орић је практично ослобођен сваке одговорности и поново је слободан као птица на грани, а и жена му је добила посао како се он ни у ком погледу не би осећао угрожено. Очигледно је да Орић није остао без политичких веза, укључујући и оне у правосудној заједници. Зато је смешно кад челници нашег правосуђа причају о некаквим реформама и угледању на Запад, кад и сами знају да нема ни теоретске шансе да би супруга неког тамошњег криминалца икада могла бити запослена у неком суду, колико год њена биографија била чиста - каже наш саговорник.

Да скандал буде већи, према речима нашег саговорника, Орић је у прошлости имао навику да своје најближе увлачи у ланац организованог криминала, што је својевремено истраживала и тузланска полиција. Наиме, Орићева бивша супруга Захида, коју је он још 2006. године запослио у Управи за индиректно опорезивање БиХ, била је заједно с њим осумњичена да је укључена у рекетирање тузланских бизнисмена.

Управо јој је Општински суд у Сарајеву, у којој сада ради њена „наследница", 2008. године одредио притвор због сумње да је била један од кључних играча у рекетирању тузланског бизнисмена Џехве Окановића, од кога су изнудили 204.000 КМ. Иако је полиција, која је водила истрагу, недвосмислено утврдила да је прва Орићева супруга била важна карика у зеленашком ланцу, сарајевско тужилаштво је уочи почетка суђења одустало од подизања оптужнице против ње, правдајући такав потез наводним недостатком доказа.

Јасно какво је правосуђе

- Међутим, она је Насеру Орићу све време суђења пружала моралну подршку, баш као што сада чини и његова нова супруга Амра, с којом се венчао још док је био у Хагу, где је осуђен на симболичну казну од две године затвора, која је касније и поништена. Сарајевски медији су их у то време прозвали „босанским Ромеом и Јулијом". Занимљиво је, међутим, да и Алајбеговићева очигледно крије од јавности да је ново радно место нашла у суду који је осудио њеног супруга, о чему, уосталом, сведочи да је на свом Фејсбук профилу као послодавца навела Средњу трговачку школу у Сарајеву, где је раније била запослена - каже наш саговорник.

Душанка Мајкић, посланица СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ, каже да је скандал са запошљавањем Орићеве супруге у сарајевском суду најбољи показатељ стварног стања бх. правосуђа. Она тврди да ово сигурно није ни први, али ни последњи случај из ког се назире покушај сарајевских политичких и правосудних елита да пруже сваку врсту заштите „својим херојима".

- Будимо реални, ово је само прави показатељ стања у правосуђу, али и многим другим сегментима друштва БиХ. Али, кад се зна да људи иза којих стоје врло озбиљне сумње у ратне злочине, попут посланика Шемсудина Мехмедовића, седе у парламенту као посланици, онда се не треба ишчуђавати ни због тога што је супруга ратног злочинца запослена у домаћем правосуђу - закључује Мајкићева.

С друге стране, у Општинском суду јуче нисмо успели да чујемо коментар чињенице да је Орићева супруга постала службеник највећег суда у БиХ, упркос томе што је њен супруг у више наврата био довођен у везу с кршењем постојећих закона.

Пресс РС

e-max.it: your social media marketing partner