Лажног представљања и злоупотребе туђих профила на Facebook-y нису поштеђени ни домаћи политичари, али међу њима има и оних чији су профили прави и који су редовно окупирани овом друштвеном мрежом.
Милорад Додик, предсједник Републике Српске, тако на Facebook-y има два лажна профила. На једном од њих има 479, а на другом 4.533 пријатеља.
Душанка Мајкић, посланица у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, Facebook користи нешто више од годину и по, а првобитни циљ био је да пронађе пријатељицу из дјетињства. Како је вријеме пролазило, Мајкићева признаје, постала је пасионирани корисник Facebook-a, а не треба занемарити да користи Twitter као и да има лични блог.
"Видјела сам која је предност друштвених мрежа, а најважнија је контакт са великим бројем људи. Политичари тако непосредно могу да добију препоруке за свој рад, а мени су неки коментари и приједлози параметар за понашање у будућности", прича Мајкићева и додаје да, кад год се врати с пута, гдје по неколико дана не отвори Фацебоок у било које доба дана и ноћи уз шољу кафе одговори свима на поруке или коментаре.
"Домаћи политичари неоправдано мало користе и електронску пошту, а камоли друштвене мреже", сматра наша саговорница која није жељела да бригу о њеном профилу преузму други, већ сав тај посао сама обавља.
Пријавите лажно представљање
Лажно представљање на Интернету не сматра се кривичним дјелом уколико није пријављено полицији, а особа којој је нанесена штета може да поднесе пријаву против власника странице, те ријеши лажно представљање путем судског налога.
"Свјесни смо чињенице да се посредством друштвених мрежа и Интернета може нанијети штета свима, а не само особама из јавног живота. Једина препорука је - заштитите своје профиле и користите опцију пријави", савјетују у једном бањалучком интернет кафеу.
Аутор: Синиша Вујановић