Агенција за безбједност хране БиХ није испоштовала законску обавезу да успостави научне одборе, због чега не може да издаје експертска мишљења у вези са безбједношћу хране због чега је и формирана.

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Душанка Мајкић затражила је од Савјета министара БиХ податке о томе колико има чланова у научним одборима Агенције за безбједност хране БиХ и колико износи годишња финансијска накнада за све чланове у тијелима ове институције.

Према подацима које је Савјет министара навео у одговору, Агенција за безбједност хране не испуњава задатке због којих је основана, а истовремено троши значајан износ новца из буџета. Законом је предвиђено да се у Агенцији формира чак осам научних одбора, који би требало да имају 41 члана. Није, међутим, наведено да ли се ради о додатном запошљавању или ће одбори бити попуњени радницима који су већ ангажовани у Агенцији, пише Глас Српске.

"Научни одбори нису формирани, што значи да ова агенција не посједује експертска мишљења у вези са било којом области када је у питању безбједност хране. Задатак научних одбора обухвата утврђивање и давање научних мишљења у оквиру подручја дјеловања Агенције за безбједност хране", навели су у Савјету министара.

Додали су да није формирано ни научно вијеће, јер се оно састоји од осам предсједника научних одбора и шест независних стручњака. Без обзира на то што не ради посао за који је задужена, Агенција за безбједност хране на годишњем нивоу троши око 1,87 милиона марака из буџета институција БиХ.

Из Савјета министара навели су да се само за накнаде 15 чланова Управног одбора Агенције годишње исплати више од 70.000 марака. Чланове Управног одбора чине представници надлежних институција БиХ, ентитета, Брчко дистрикта и универзитета. Иако су чланови Управног одбора већ запослени, исплаћују им се и накнаде у Агенцији за безбједност хране у којој готово ништа не раде.

"Чланови Управног одбора имају право на мјесечну накнаду од 400 марака, док предсједник прима сваки мјесец 500 марака. У складу са наведеним, годишње се за накаде за рад чланова Управног одбора исплати око 73.200 марака", навели су у Савјету министара БиХ.

Влада Републике Српске усвојила је у мају ове године информацију о проблемима у раду Управног одбора Агенције за безбједност хране БиХ и затражила да буду обустављене све активности које се односе на његов рад док се не усвоји нови пословник о раду у којем ће бити дефинисана потребна већина од најмање девет чланова од којих су по три из реда сваког конститутивног народа.

Према садашњем начину рада, чланови Управног одбора из РС немају механизам да утичу на било коју одлуку Агенције, јер су често прегласани, па се поставља питање оправданости присуства сједницама на којима је све унапријед одређено.

Глас Српске
e-max.it: your social media marketing partner