Серија инцидената у Сарајеву у којем су вербално нападани и вријеђани званичници и представници Републике Српске, сигнал је да се што хитније нешто мора системски мијењати, став је политичара, аналитичара као и других удружења у РС. Најсвјежији је инцидент који се догодио у четвртак када је након састанка шест страначких лидера испред сједишта СДП вербално нападнут предсједник РС, Милорад Додик. Додик је нападнут од случајног пролазника, који се наводно у вријеме изласка предсједика РС из зграде "случајно" нашао поред новинарске екипе. Послије скупа лидера политичких партија у Сарајеву, пролазник Рамо Мехмедовић пришао је лидеру СНСД, Милораду Додику, и упутио му провокације да је "предсједник такозване Републике Српске - геноцидне творевине". Истовремено, не треба занемарити ни чињеницу да су одмах након што је пролазник почео вријеђати Додика и РС, новинари сложно реаговали и поручили Мехмедовићу да се смакне с тог мјеста. С друге стране, забрињавајуће је то што дан након инцидента званично Сарајево о нападу на Додика нема шта да каже.

Ако тако пролази предсједник РС, сасвим је јасно шта може очекивати повратник у Сарајево, нарочито ако пожели изразити своје мишљење о било којој теми. Можда управо ту лежи разлог зашто у том граду нема више од трећине некадашњих становника, који не помишљају да се врате на пријератна мјеста становања. За све су наравно далеко мање криви сами грађани, а далеко више хушкачка политика која у том ентитету не престаје од 1995. године. Другачије понашање грађана се не може ни очекивати, оцјена је политичара из РС.
Они су закључили како се сличан инцидент никада није догодио у Бањој Луци, иако, су се веома жестоке и недобронамјерне изјаве према РС и српском народу од стране политичара из ФБиХ упућивале чак и из главног града РС.

- Грађани Бање Луке никада нису жестоко реаговали, највише што се могло видјети јесте одмахивање руком - став је политичара и аналитичара.

Ништа боље се у Сарајеву није недавно провео ни Сташа Кошарац, делегат у Дому народа парламента БиХ, који је након гостовања на телевизији, тачније непосредно након завршетка емисије, за длаку избјегао право линчовање бијесних гледалаца, само јер је приликом одјавне шпице подигао три прста – традиционални српски поздрав. Напад је на својој кожи осјетила и Душанка Мајкић, посланик СНСД у Представничком дому парламента БиХ, као и многи други званичници Српске у Сарајеву.

- Инциденти у Сарајеву који су по правилу усмјерени против српских и хрватских представника све су учесталији због чега би се на столу ускоро могли наћи приједлози о уставним промјенама којима би главни град БиХ постао рецимо Брчко дистрикт - приједлог је упућених. Додик је у петак изјавио да је суштинско питање "како је могуће да у простору, у којем се налазе људи који се штите, дође до такве ситуације". Додик је рекао да овај догађај треба посматрати као изоловани инцидент и да му не треба придавати посебну важност.

- Сигурно је да више људи у Републици Српској прихвата БиХ, него што у Федерацији БиХ прихвата Републику Српску - рекао је Додик.
Премијер РС, Александар Џомбић, изјавио је да уколико се жели градити БиХ, не би смјело бити вербалних напада на политичке представнике из РС када дођу у Сарајево.
- У Сарајеву расту тензије и вербални напад на предсједника РС, Милорада Додика, указује да тамо нисмо добро дошли - рекао је Џомбић.

Душанка МАЈКИЋ: Знак "добродошлице"

Душанка Мајкић сматра да инцидент који се догодио испред сједишта СДП само потврђује да српски представници нису добро дошли у овај град.
- Федерална управа полиције требало је да обезбиједи да Додиков боравак и долазак буду потпуно безбједносно покривени, тако да се не може десити било каква непријатност. Сувише је то висока личност и значајан човјек да би се на такав начин било коме омогућило да му приђе - рекла је Мајкићева.

Она је додала да Сарајлије ову прилику нису искористиле да се докажу као добри домаћини и да дочекају човјека с којим треба да се гради заједничка будућност. Мајкићева је истакла да се у Бањој Луци није догодило да неко буде дочекан на непријемерен начин, оцијенивши то врлином Бање Луке коју треба да сачува као примјер Сарајеву који то не умије да поштује и његује.

Аутор: М. КРЕМЕНОВИЋ
e-max.it: your social media marketing partner