САРАЈЕВО - У фабрикама које се баве производњом оружја, војне опреме и производа двојне намјене тврде да је намјенска индустрија БиХ у колапсу, али према показатељима о извозу и увозу ових производа, не би требало да буде тако. Током 2009. године, уз сагласност министарстава иностраних послова, безбједности, одбране, цивилних послова и Државне регулаторне агенције за радијацијску и нуклеарну безбједност, Министарство спољне трговине и економских односа БиХ издало је укупно 374 дозволе за извоз или увоз наоружања и војне опреме. Вриједност ове робе, на основу профактура које су достављене уз захтјеве за издавање дозвола, износила је 91.821.646 евра или 200 милиона КМ.
Ови подаци из извјештаја о издатим и реализованим дозволама за извоз наоружања и опреме за 2008. и 2009. годину, који би требало да се нађу пред посланицима Парламента БиХ на идућој сједници, довољно говоре да би намјенска индустрија у БиХ требало да цвјета.

- Вриједност извезеног оружја на основу 146 издатих дозвола у 44 земље износила је 47.094.389 евра - наводе у Министарству спољне трговине напомињући да увид у реализацију издатих дозвола није могуће реално сагледати и приказати, све до тренутка истицања рока издатих дозвола. Додају да се дозволе издају на период од године.
Оружје и војна опрема из БиХ, поред сусједних земаља, извозиле су се, између осталих, у Авганистан, Албанију, Аустрију, Бангладеш, Белгију, Бугарску, Чиле, Данску, Египат, Еквадор, Јордан, Ирак, Јемен, Либију, Литванију, Малезију, Молдавију, Пакистан, Свазиленд, Уједињене Арапске Емирате, Турску, Тајланд, Украјину....

Више од 80 одсто укупно издатих дозвола за извоз односило се на Србију, САД, Швајцарску, Турску, Њемачку, Јордан, Египат, Јемен и Велику Британију чија је вриједност 38.839.865 евра.
- Одбијена су два захтјева за издавање дозвола за извоз оружја и војне опреме у Израел и то због примјене кодекса понашања ЕУ за извоз - наводи се у извјештају Министарства спољне трговине.

Ово министарство издало је и 143 дозволе за увоз оружја из 24 земље, а вриједност профактура износила је 11.197.606 евра.
Када је ријеч о производима двојне намјене, БиХ је извезла робе у вриједности од 20.320.242 евра и издала 33 дозволе за извоз у десет земаља.
Заједничка комисија за одбрану и безбједност Парламента БиХ на посљедњој сједници крајем јула констатовала је да институције и агенције задужене за безбједност и одбрану у БиХ у прошлогодишњим извјештајима о свом пословању нису понудиле одговоре на питања о извозу и уништавању вишка наоружања.
Комисија је имала највише примједби на уништавање вишка наоружања, јер ни у Министарству одбране нису имали одговоре да ли је вишак завршавао у земљама које су под ембаргом Уједињених нација.

Прва замјеница Заједничка комисија за одбрану и безбједност Душанка Мајкић казала је да постоји много нејасноћа када се ради о уништавању оружја које је и истраживала Агенција за истраге и заштиту (СИПА).
Предсједништво БиХ је средином марта, на основу упозорења Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ и информација из дипломатских извора о постојању индиција о извозу наоружања из БиХ супротно резолуцијама УН и другим међународним одредбама, донијело Одлуку о обустављању издавања дозвола за извоз наоружања и војне опреме из БиХ.
У Одлуци је Предсједништво наложило Министарству спољне трговине да одмах обустави издавање дозвола за извоз.
Предсједништво је тада задужило Савјет министара да се у року од 60 дана сачини нови правилник којим ће бити утврђени критеријуми за издавање дозвола за унутрашњи и вањски промет наоружањем. Извоз је поново одобрен крајем маја.

Дозволе у 2008.

Министарство спољне трговине и економских односа Парламенту је доставило на усвајање и извјештај о реализованим дозволама за промет оружја за 2008. годину у коме се наводи да су у тој години издали 382 дозволе чија је укупна вриједност на основу профактура износила 81.777.611 евра.

Аутор: Жељка Домазет
e-max.it: your social media marketing partner