Предсједавајућа Комисије Душанка Мајкић изјавила је новинарима након сједнице да има институција које су добри примјери, али и оних у којима има проблема којима би се требало позабавити.
Она је изнијела примједбе на рачун Министарства одбране БиХ, и то на дио који се односи на уништавање оружја и муниције, за који СИПА завршава истрагу, истичући да је сигурна да ће одговарати они који су кључни кривци за такво стање у тој области.
Мајкићева је на сједници Комисије указала да је у протеклом периоду била лоша сарадња овог министарства и Комисије, чему се успротивио њен замјеник Шефик Џаферовић.
Она је изнијела примједбе и на рад Министарства безбједности БиХ у дијелу законодавне сфере, а као примјер је навела законе неопходне за визну либерализацију који нису били добро припремљени.
Према њеним ријечима, са дневног реда сједнице скинути су извјештаји Министарства спољне трговине и економских односа БиХ о увозу и извозу наоружања и Министарства цивилних послова БиХ који се односи на БХМАК, јер нису садржавали питања из надлежности Комисије, и ова два извјештаја су враћена Савјету министара.
Она је додала да ће уз извјештај о раду, стварно стање у овим институцијама показати и ревизорски извјештај.
"Проблематичан је начин и модел извјештавања како је то прописао Савјет министара БиХ, јер не садржи могућност да се о неком извјештају изразите негативно пошто би тиме пао цијели извјештај Савјета министара, што није у реду. Потребно је да буде извршена измјена тога и ја ћу то предложити на Представничком дому", рекла је Мајкићева.
Против извјештаја о раду Савјета министара БиХ у дијелу надлежности Комисије гласали су чланови Комисије из СДС-а, док су били уздржани када је ријеч о раду других агенција.
Члан Комисије из СНСД-а Сташа Кошарац је, у оквиру расправе о извјештају о раду Сипе, затражио да буде одржана тематска сједница Комисије како би био анализиран рад ове агенције у случајевима ратних злочина.
"Имамо информације да је значајан број оперативаца у Сипи оптерећен прошлим временима и да је у БиХ на сцени вршење кривичног дјела изнуде исказа свједока у процесима који се воде у Сипи и Тужилаштву БиХ", појаснио је Кошарац новинарима након сједнице Комисије.
Према његовим ријечима, можда постоје јасно назначене тенденције, циљеви и планови појединих структура у БиХ да буде извршена таква врста притисака на свједоке током процесуирања ратних злочина у БиХ.
Кошарац је упозорио да у Сипи и Тужилаштву БиХ стоје многи предмети који се односе на страдање Срба и да је симптоматично да је значајан број тих предмета у процесу старења, а да су свједоци на билошком крају.