- Очигледно важи правило да треба формирати агенцију, ставити стотинак запослених на платни списак, збринути страначке кадрове, без обзира што неће радити ништа конкретно. Уколико је нека агенција успостављена, и ако је то био захтјев Европске уније, онда хајде да видимо резултате њиховог рада. Рецимо, да видимо шта је то урадила Агенција за издавање гаранција страним инвеститорима - став је јавности. Економски експерти упозоравају да је бирократски апарат у БиХ из дана у дан све гломазнији, иако се резултати стотина агенција, завода и комисија које постоје у БиХ, РС и ФБиХ, као и на нивоу локалних заједница, у животу грађана готово и не примјећују. Најгломазнији апарат јесте хоботница десетина агенција на нивоу БиХ као и Федерацији БиХ. Посебно је забрињавајуће то што се упркос великом броју запосленика у администрацији на нивоу БиХ, најављују нова запошљавања за ову годину, иако је земља погођена кризом. Само на нивоу БиХ у администрацији ради око 22.000 запосленика, који су углавном распоређени по канцеларијама, односно у бирократији.
Душанка Мајкић, бивша предсједавајућа Комисије за финансије и буџет парламента БиХ, рекла је да међу парламентарцима сва три народа влада мишљење да агенције на нивоу БиХ не дају задовољавајуће резултате.
- У посљедње двије године анализирали смо извјештаје Савјета министара БиХ, у оквиру којег раде агенције. Опште незадовољство владало је радом агенција. Многе од њих никада нису направиле извјештај о раду. Безброј агенција ради а не зна се какав је њихов допринос - истиче Мајкићева.
Према њеним ријечима, нико не спори постојање неких агенција, нарочито оних које имају задатке у пословима европских интеграција, али оне морају имати конкретне резултате.
- Очито је БиХ застала на европском путу, а број агенција константно расте. Мораће се детаљно и рендгенски погледати шта је која агенција конретно урадила. Исто тако мора се видјети колики је број запослених у свакој од тих агенција - рекла је Мајкићева.
Фокус