„Босански језик“ је политичка творевина и његово наметање значи увод у унитарну БиХ. На то упозорава стручна јавност у Републици Српској након најновијег скандала који је приређен у режији амбасадора БиХ из бошњачког народа. Наиме, захваљујући залагању амбасадора БиХ у Аустралији Мирзе Хајрића, иначе некадашњег савјетника Алије Изетбеговића, прошлог викенда у средњим школама у Новом Јужном Велсу у Аустралији почела је настава на „босанском језику“.

Скандал је тим већи, јер је увођење таквог предмета за ученике поријеклом из БиХ учињено без знања Предсједништва БиХ и Министарства иностраних послова БиХ.

Српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић потврдио је да за увођење “босанског језика” у Аустралији не постоји сагласност те институције, истичући да је ријеч о приватној активности амбасадора БиХ.

-Све активности амбасадора и другог дипломатског особља БиХ, које се односе на област образовања, попут наставе на “босанском језику” у средњим школама у Новом Јужном Велсу, могу се искључиво сматрати приватним активностима физичких особа које немају никакву подршку ни сагласност надлежних институција – саопштено је из МИП БиХ.

Међутим, посланик СНСД у парламенту БиХ Душанка Мајкић упозорава да амбасадор није “приватно“ већ именовано лице од стране највишег органа земље – Предсједништва БиХ и да то не може бити "изговор" да се не реагује према њему.

– Недопустиво је да се без консултација са институцијама донесе таква одлука. То је антидејтонско дјеловање амбасадора, јер Устав Републике Српске не познаје "босански језик". Међутим, када се на мјесто амбасадора постави особа која је из најужег тима Алије Изетбеговића, онда је јасно како ће таква особа дјеловати и да га не занима дејтонска БиХ, већ искључиво интереси Бошњака. То није ништа изненађујуће, тим прије што министар од својих путовања нема времена да прати шта се дешава у ДКП мрежи – каже Мајкићева.

Истовремено, професор књижевности Милош Ковачевић упозорава да покушаји наметања “босанског језика” воде, не само ка укидању српског и хрватског језика, него и српске и хрватске нације.

- Није могуће да било која амбасада, као ни било ко, намеће “босански језик”, јер се тиме намеће земаљски језик поред Устава БиХ, у којем су и српски и хрватски језик. У амбасади морају заступати интересе целе БиХ, а увођење “босанског језика” значи негирање Републике Српске, као интегралног дијела БиХ – истиче Ковачевић за Срну.

Слично оцјењује и професор Филолошког факултета у Бањалуци Душко Певуља, који истиче да је „босански језик“ преименована варијанта српског језика.

– Оно што треба да буде стратегија Републике Српске и српских националних институција, јесте да бране истину о српском језику, јер очигледно да с времена на вријеме постоје оркестриране акције, као што су о „заједничком“ и „босанском језику“. Тих иницијатива, заснованих на политичким циљевима биће и даље, али оно што је привилегована позиција српског народа јесте да не мора ништа да фалсификује. Мора једино да истрајно брани истину о идентитету српског језика, јер ако га не бранимо, онда је он угрожен, а када је угрожен идентитет једног језика онда је угрожен и сам народ – закључује Певуља.

Амбасадор БиХ у Аустралији Мирза Хајрић јуче је жестоко одговорио да су се свечаном изјавом приликом преузимања функција обавезали на поштивање Устава БиХ, који, између осталог, гарантује свима недискриминацију по питању језика, па тако и “босанског језика”, који у Уставу не стоји под знацима навода – навео је, између осталог, Хајрић.

srpskainfo.com

e-max.it: your social media marketing partner