У посљедње вријеме медији у БиХ често се баве Обавјештајно-безбједносном агенцијом БиХ (ОБА), која је прије скоро годину дана остала без кључног механизма надзора - Заједничке комисије за надзор над радом Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ, што је не само противно постојећем закону, него и самом демократском принципу који познају земље савремене демократије.

Комисија је престала с радом након смјене предсједавајућег Николе Шпирића, коју је, под веома сумњивим и непотврђеним околностима, иницирао и подржао СДС, а беспоговорно прихватиле бошњачке странке у ПД ПС БиХ. Свима је јасно да ни СДА ни СДС не желе стварни надзор над овом агенцијом, зато је уосталом и смијењен Шпирић, јер је ефикасан надзор у супротности са њиховим политичким интересима.

ОБА БиХ је основана као цивилна обавјештајна агенција, која је настала спајањем ентитетских агенција и доношењем закона 2004. године. У складу с тим дефинисано је да је ОБА "одговорна за прикупљање, анализирање, обраду и дистрибуцију обавјештајних података, у циљу заштите безбједности, укључујући суверенитет, територијални интегритет и уставни поредак".

Због тога што ОБА располаже посебним овлашћењима, од пресудне важности је да њен рад буде под сталним надзором. У противном, усљед недостатка предвиђене контроле постоји опасност да та служба или њени појединци почну дјеловати контрапродуктивно, што може довести до кршења људских права и слобода грађана, али и до посљедица по друштво у цјелини. Парламентарну комисију чини по шест чланова из оба дома Парламентарне скупштине БиХ. Законом је регулисано да предсједавајући Заједничке комисије за надзор над радом ОБА мора бити члан странке који није дио владајуће већине. Та одредба представља гаранцију непристрасности и објективности њеног рада.

Уколико чланови Комисије имају основане сумње да Агенција обавља своју дужност на незаконит начин, Комисија, без предсједавајућег, не може спровести истрагу током које би се испитале све околности дјеловања, али и запослени Агенције, те остварио приступ релевантној документацији. Дакле, Комисија не може функционисати.

Зашто је опасно кад надлежно парламентарно тијело, због немогућности избора новог предсједавајућег, готово годину дана не врши законом прописане надлежности?

Обавјештајно-безбједносна агенција одговорна је за прикупљање обавјештајних података у вези са пријетњама како унутар, тако и ван земље, као и за прикупљање, анализирање и преношење обавјештајних података с циљем пружања помоћи овлашћеним службеним лицима, како је дефинисано законима о кривичном поступку у БиХ, те осталим надлежним тијелима када се ради о сузбијању пријетњи по безбједност, попут тероризма, шпијунаже, саботаже, организованог криминала, трговине дрогама, оружјем, људима, итд.

Овдје је потребно истаћи кључну законску обавезу која каже да је ОБА обавезна, у циљу испуњавања својих дужности, да благовремено обавјештава функционере и тијела институција БиХ и ентитета о обавјештајним питањима, како на властиту иницијативу, тако и на њихов захтјев. То се односи на Предсједништво БиХ (колективно), предсједавајућег Савјета министара, министра спољних послова, министра безбједности, министра одбране, али истовремено и институције ентитета и то: предсједнике, потпредсједнике и премијере Српске и ФБиХ, министре унутрашњих послова Српске и ФБиХ, предсједавајућег и замјенике предсједавајућег домова ПС БиХ, ФБиХ, Народне скупштине Републике Српске, као и Заједничку комисију за надзор над радом ОБА, што она не ради.

Ако ОБА не спроводи законом прописане активности, јавља се снажно неповјерење и оставља мјесто сумњама везаним за њен рад, које није могуће провјерити на законом утврђен начин.

С обзиром на то да контрола од стране законодавне власти у овом моменту не функционише, ОБА је једино под сталном "контролом" СДА - преко предсједавајућег Савјета министара БиХ, односно Извршне обавјештајне комисије у чији састав, поред предсједавајућег Савјета министара (Звиздић), улазе и два замјеника предсједавајућег (Шаровић и Беванда). Ова комисија се бави савјетовањем предсједавајућег Савјета министара БиХ и сноси политичку одговорност за рад ОБА. Евидентно је да предсједавајући Савјета министара има најшира овлашћења када је у питању надзор и усмјеравање рада Агенције. Он, поред осталог, прегледа и одобрава све захтјеве за пружање обавјештајне помоћи и одобрене захтјеве просљеђује генералном директору ОБА, што указује да је укључен у конкретне активности Агенције.

Дакле, данас је рад ОБА у потпуности у рукама једне политичке странке (СДА). Директор ОБА, предсједавајући Савјета министара - предсједавајући Извршне обавјештајне комисије - добијају инструкције из истог центра. Тешко је повјеровати да ће замјеник предсједавајућег из реда српског народа (Шаровић) учинити ишта што би овакво стање промијенило с обзиром на блиске односе са СДА, посебно у области обавјештајно-безбједносних послова.

Република Српска је незадовољна начином на који функционише ОБА. Неки од представника институција БиХ тврде да је проблем ОБА у томе што нема одговарајуће комуникације међу првим људима Агенције. Међутим, то је само врх леденог бријега. Ако се има у виду огромно неповјерење које постоји између три народа у БиХ, овакав начин рада ОБА изазива забринутост и огорчење код два од три конститутивна народа. Кад томе додамо да је Савјет министара, у овом мандату, стекао додатну количину унутрашње политичке моћи, као и то да је у потпуности поремећена функција принципа о подјели власти и њеној међусобној контроли, онда је јасно да аларм одавно звони на узбуну. Многи сматрају да СДА и СДС овакво стање одговара јер година је избора и добро је знати шта раде политички противници. Ипак, треба истакнути да све већи број грађана, политичких противника двојца СДА - СДС, отворено сумња да се под мотом угрожавања националне безбједности врше незаконите мјере "надзора" над њима. Право питање је куда нас све ово води? Република Српска мора дати одговор прије него што буде касно.

Аутор: Душанка Мајкић, посланик у Представничком дому ПС БиХ

e-max.it: your social media marketing partner