САРАЈЕВО - Игор Црнадак, министар иностраних послова БиХ, рекао је да ће се Приједлог закона о иностраним пословима БиХ ускоро ући у парламентарну процедуру.

Објаснио је да је у сриједу информисао Предсједништво БиХ да радна група активно ради на овом закону.

"Активно радимо на Приједлогу закона о иностраним пословима. Вјерујем да ће се он на јесен наћи пред парламентарцима", казао је јуче Црнадак за "Независне".

Подсјећамо да је Драган Човић, предсједавајући Предсједништва БиХ и лидер ХДЗ-а БиХ, најавио да ће задњег дана августа бити састанак којем ће присуствовати чланови Предсједништва БиХ, предсједавајући Савјета министара БиХ и његови замјеници, те министар иностраних послова БиХ, чија ће тема бити поменути закон.

За разлику од Црнатка, већина посланика с којима смо причали не вјерује да ће закон ући у парламентарну процедуру.

Тако Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Представничком дому БиХ и предсједавајућа парламентарне Комисије за иностране послове истиче да су најаве из МИП-а немогуће као, рецимо, када би се представници три народа у БиХ могли договорити о правосуђу.

"Познат је став СДА, који каже да они одређују приоритете иностране политике БиХ, а да су друга два народа тек пуки посматрачи.

То је њихов много пута доказан став. То значи да Срби, а ни Хрвати, чак и Срби који су из Савеза за промјене, не могу прихватити верзију закона о иностраним пословима по којој се за сваки народ не гарантује једнако право у заступању БиХ у дипломатији.

Дакле, ово је само покушај да се јавност забави причом како ће се, ето, на том плану нешто урадити, а политички односи који у земљи владају су никаква гаранција да такав један закон угледа свјетло дана", казала је Мајкићева.

Тврди да, док год је политика "наелектрисана", нема шансе да иједан закон који треба бити компромис између сва три народа буде усвојен.

Дамир Бећировић, шеф Клуба посланика ДФ-а, истиче да не вјерује да ће закон доћи у парламентарну процедуру. "Не вјерујем да овај парламент и ова власт могу донијети и усвојити иједан системски закон. То је у овом моменту немогуће", казао је Бећировић.

Амир Фазлић, шеф Клуба посланика СДА, каже да је најважније да Приједлог закона прође процедуру у Предсједништву БиХ, па кад дође пред парламентарце, онда ће се видјети шта и како и да ли су потребне неке промјене и амандмани.

"Тај закон је неопходан и веома важан. Надам се да ће бити интереса да БиХ коначно добије тај закон. И позиција и опозиција су биле заинтересоване за то. Видјећемо како ће се односити према томе кад дође у Парламентарну скупштину", казао је Фазлић.

БиХ је једина земља у регији која нема закон о вањским пословима, због чега чланови МИП-а БиХ обавезе и права понекад тумаче погрешно. Цјелокупна инострана политика БиХ заснима се на документу који је Предсједништво БиХ усвојило 2003. године.

Документ носи назив "Опћи правци и приоритети за проведбу вањске политике".

e-max.it: your social media marketing partner