Младен Босић повукао је пријаву за кршење кодекса, коју је раније поднио против мене, јер зна гдје је погријешио. Била сам сигурна да ћу на овом случају, ма како то некима изгледало, истрајати до краја. Та страшна реченица изговорена након пада Закона о акцизама “Додик је готов, неће бити пензија, ха, ха, ха”, није оставила индиферентне многе посланике у бх. парламенту, истиче у интервјуу за “Народне” Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Парламенту БиХ.
– Радовати се што пензионери неће добити своје пензије је морбидно. Од даље борбе на ис-траживању ко је из Клуба СДС-а изговорио ову срамотну реченицу, одустала сам кад сам чула да је кључни свједок тог догађаја Дамир Арнаут, посланик СББ-а, добио пријетње и уцјене од Босића који је покушао да на све могуће начине случај заташка. Босић жели да јавност не сазна ко је од СДС-ових посланика изговорио ту реченицу – објашњава Мајкићева.
Она каже да је њој довољна сатисфакција да је та страшна порука изговорена од стране кључних људи СДС-а и нека им то, како истиче, служи на част.
– Неће проћи много времена да се јавно објелодани ко је то рекао, иако се већ увелико наслућује ко је аутор. Моје извињење неће помоћи Босићу када се сазна ко је аутор – наводи она.
Тврди да пристојност налаже да се човјек извини кад направи грешку и то је учинила.
Додаје да се СДС није никоме извинио, а требало је.
НАРОДНЕ: Како данас функционишу институције на нивоу БиХ?
МАЈКИЋ: Дугогодишњи сам посланик, али ово што се сада догађа у заједничким институцијама, досад није виђено. Парламент функционише на граници инцидента, без јасно дефинисане парламентарне већине. Савјет министара као да и не постоји, односно, ако и постоји, то се не може закључити из материјала које извршна власт шаље према законодавној. Министри не долазе на сједнице домова ПС БиХ, као ни њихових радних тијела, како би посланицима пружили одговоре на кључна питања о раду извршне власти. У овако хаотичном стању, једино функционишу активности које се зову именовања, постављења и “устоличења”. Више нема никаквих правила, пословници о раду као да ни не постоје и стално се крше, парламент сатима расправља о неуставној материји, која је потпуно ван његове надлежности. Предсједништво, као да ни не постоји, толико се ријетко састаје. Потпуно невјероватно да се овако понаша власт у земљи која претендује да постане чланица ЕУ.
НАРОДНЕ: Може ли Савјет министара, који нема подршку парламента, водити БиХ према Европи?
МАЈКИЋ: Одговор на ово питање данас знају многи, чак и они који се не баве политиком. Савјет министара нема довољан капацитет за овако крупне одлуке и најзначајније реформе. Ни по чему се у бх. парламенту не може закључити да је БиХ земља која се припрема за дуг и тежак пут ка ЕУ. Евидентно је да се у Савјету министара готово ништа и не дешава на том плану. Шта је са упитником са 3.242 питања који је већ требало попунити, сумњам да ико зна. Механизам координације још није профункционисао, иако је СНСД утрошио много знања, снаге и енергије да до њега дођемо. Није тестиран чак ни на лакшим питањима, као да је Савјет министара одустао од тога, дубоко свјестан да ће неко коначно морати изговорити реченицу “Цар је го”. Годинама бошњачки представници покушавају да “отму” неку од ентитетских надлежности и учине БиХ потпуно по својој мјери. И, никада више нису успјевали у томе. Ма каква ЕУ ако БиХ није унитарна држава, кога то од њих занима? Вјерују да је најзначајније искористити садашње партнере у власти, попут Савеза за промјене и дочепати се нових ентитетских овлашћења. То је најважнији национални циљ свих бошњачких политичких партија. Срби им могу бити партнери само ако их не спутавају ка том циљу.
НАРОДНЕ: Да ли постоје снаге на нивоу заједничких институција које би формирале нову скупштинску већину?
МАЈКИЋ: У парламенту се дешавају све веће турбуленције. Никада се није догодило да против извјештаја о раду Савјета министара БиХ, поред посланика опозиције, гласају и посланици позиције. То је слика стања које влада у заједничким институцијама. Велики број радних тијела ПС БиХ одлучио је да каже “не” извршној власти која сматра, без икакве одговорности, да може према парламенту упутити и празне листове папира, а да ће их посланици усвојити само зато што су саставни дио парламентарне већине. Већ на сљедећој сједници Представничког дома могућа су крупна превирања. Све могућности су отворене и све је пред нама.
НАРОДНЕ: Да ли су, можда, једина константа савршених односа парламентарне већине СДА и СДС?
МАЈКИЋ: Па да. Нема тог приједлога који би могао доћи из СДА, а да га не прихвате посланици и министри из СДС-а. Као плод тих блиских односа, које нико и ништа не може пореметити су нека рјешења штетна по интересе Републике Српске, попут усвојених приједлога измјене Кривичног закона, Правилника о индустријској безбједности, Програма развоја система заштите и спашавања, дате сагласнсти на ратификацију споразума о статусу и функционисању Међународне комисије за нестала лица. Свака од ових одлука наноси непроцјењиву штету српском народу.
НАРОДНЕ: Је ли у међувремену умањен капацитет СДС-а у заједничким институцијама, ако се зна да су Огњен Тадић и Ђорђо Крчмар на излазним вратима?
МАЈКИЋ: Не могу одговорити на то питање. Крчмар у Представничком дому још гласа на исти начин као и остали чланови Савеза за промјене. То је потврђено и на посљедњој сједници. Што се тиче Тадића, мислим да и он на сједницама Дома народа гласа попут његовог страначког колеге Дарка Бабаља, али на сједницама радних тијела парламента, он неки пут има осјећај за ставове које нам достављају институције Српске.
НАРОДНЕ: Унутарстраначких превирања не мањка ни у СДА?
МАЈКИЋ: Истина. Ради се о страначким ривалима који се међусобно не слажу по бројним питањима. Међутим, све оно што је национални интерес Бошњака, ту нема разлике. Никада ниједан Бошњак, без обзира о којој се опцији ради, неће гласати против приједлога који дерогира не само уставна права, него чак и наметнута права бошњачког народа над друга два народа. Из овог је лако закључити да су Бошњаци дубоко свјесни свог националног интереса и чврсто га бране. Српски представници у власти у заједничким институцијама једино слијепом подршком бошњачким интересима, могу се одржати на власти. Оног момента када се први пут успротиве тим интересима – више их неће бити у власти. Дакле, попуштање је једина карактеристика Савеза за промјене у заједничким институцијама. Свака сједница бх. парламента то потврђује конкретним случајевима.
НАРОДНЕ: Да ли сте ви “експерт за све”, како тврди Драган Мектић?
МАЈКИЋ: Оно што поуздано зна Драган Мектић је како ја радим. И у прошлом мандату, када сам предсједавала Заједничком комисијом за одбрану и безбједност, једна од институција над којом је вршен парламентарни надзор је била институција на чијем челу је био Мектић. И након покушаја да ме обесхрабри увредом “она је експерт за све”, ја и даље одговорно пратим и читам све што је везано за радна тијела парламента у којима се налазим. Мектић још није разумио шта значи парламентарни надзор. Да то зна, он се не би на тај начин односио према посланицима који су свој мандат добили на изборима. Ма шта он мислио о мени, мом раду и политичкој партији из које долазим, ја ћу наставити да и даље пратим све његове “подвиге” којима ће се и у наредном периоду бавити јавност. О томе како је ко радио и ко је за шта експерт био, рећи ће српски народ на наредним изборима.
НАРОДНЕ: Је ли на помолу пренос надлежности са Републике Српске на ниво БиХ, по питању Цивилне заштите?
МАЈКИЋ: Годинама траје борба на овом плану. Због једног оквирног закона, који је требало да регулише само питања координације између Министарства безбједности и ентитетских управа, дошли смо у позицију да Министарство безбједности, први пут од оснивања, сачини Програм развоја система заштите и спашавања, без икаквих консултација са ентитетским Управама цивилне заштите. И поред тога што је Управа Цивилне заштите Републике Српске доставила експлицитан став да је наведени програм у потпуности изашао из оквира надлежности Министарства безбједности, министри и посланици Савеза за промјене су га усвојили. Шта то значи, не треба никоме објашњавати. То је исто као да одбрану и заштиту властитог дома повјерите у надлежност неком од удаљених комшија. Вјерујем да ће Влада Српске наћи одговор на такво понашање.
Б. МИЛАКОВИЋ