Сарајево - Споразумом о статусу и функционисању Међународне комисије за нестала лица (ICMP) предвиђено је да она постане међународна организација са дипломатским имунитетом и привилегијама због чега се представници Републике Српске противе његовој ратификацији.

Уколико би споразум био ратификован ICMP би добила статус који уживају глобалне асоцијације попут Организације за европску безбједност и сарадњу (ОЕБС) или тијела Уједињених нација.

Споразум је 2014. године потписало Министарство за људска права и избјеглице, а Предсједништво БиХ је крајем јануара прошле године донијело одлуку о приступању БиХ споразуму.

Потписивање споразума писмом је подржао тадашњи ресорни министар у ФБиХ и високи функционер СДА Адил Османовић.

Спорни споразум био је тема на сједници парламентарне Комисије са спољне послове гдје су Душанку Мајкић прегласали Жељко Комшић из ДФ-а, Нермина Капетановић из СДА, независни посланик Сенад Шепић и Мирсад Ђонлагић из СББ-а. Тиме су дали мишљење да су испуњени услови да Представнички дом да сагласност за ратификацију споразума, али је на сједници тог дома на захтјев посланика НДП-а Момчила Новаковића одгођена расправа о споразуму.

- Ово је покушај да ICMP-у буде дат међународни статус. Република Српска сматра да то ICMP својим досадашњим радом није заслужио јер се до сада бавио искључиво бошњачким жртвама. Када би статус ICMP-а био уређен онако како је предложено, нико им ништа не би могао, а и овако не можемо да их доведемо у ред - каже предсједавајућа Комисије за спољне послове Представничког дома Парламента БиХ Душанка Мајкић.

Она је подсјетила да представници Републике Српске све вријеме улажу жалбе на понашање ICMP-а и Института за нестала лица БиХ чији је ICMP суоснивач.

- И Срби и Хрвати су оштећени и нико није задовољан њиховим радом јер су српске и хрватске жртве остале ван њиховог интересовања. ICMP је ангажовао стручњаке сумњивог квалитета што је довело до мијешања крвних узорака породица несталих чиме је процес идентификације уназађен, а можда и заувијек упропаштен. Као суоснивач утиче на избор управљачких структура у Институту за нестала лица БиХ и подржава његов рад без обзира на то што је тамо хаос од 2012. године, када је истекао мандат члановима Управног одбора. Прошло је пет година откако не може да буде изабрано руководство. Бошњачки члан Колегијума директора Амор Машовић ведри и облачи Институтом за нестала лица уз подршку ICMP-а који покушава да добије међународни кредибилитет - каже Мајкићева.

Нагласила је да из свих наведених разлога није могла дићи руку за нови статус ICMP-а.

- Представници Републике Српске у институцијама БиХ не треба да гласају за приједлог нити Предсједништво БиХ има основа да потпише овај споразум - истакла је Мајкићева.

Новаковић каже да је затражио да расправа буде одгођена да би биле отклоњене нејасноће.

- Постоји различит третман према несталима. До наредне сједнице која је заказана за петнаестак дана разговараћу са удружењима из Српске јер Народна скупштина Републике Српске има негативан став о томе - рекао је Новаковић.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић казао је да су писаним путем обавијестили све надлежне институције, а у првом реду Комисију за спољне послове, да не дају сагласност на ратификацију споразума.

- Јасно смо ставили до знања да имамо негативно мишљење јер би ICMP на мала врата добио имунитет. Они су изашли из оквира своје дјелатности почевши да се баве процесом тражења несталих и деструктивно су дјеловали када је ријеч о српским жртвама јер се на ДНК налаз крви и коштане сржи чекало и по осам година. Желе и да Институт за нестала лица БиХ добије једног директора чиме би и оно мало контроле и утицаја који је РС имала тамо било изгубљено - казао је Којић.

Институт за нестала лица

Законски рок од 15 дана након закључења конкурса за отварање коверти са именима кандидата за чланове Колегијума директора Института за нестала лица БиХ одавно је истекао, а привремени Управни одбор Института их није отворио. Предсједавајући Савјета министара Денис Звиздић рекао је да нема информацију због чега касни именовање директора.

- Онај ко је за то задужен треба да обави свој дио посла јер информацију о кашњењу још нисмо имали на дневном реду - рекао је Звиздић.

Замјерке на рад ICMP-а

  • застој у тражењу несталих Срба
  • успоравање процеса идентификације
  • подршка раду Института за нестала лица иако је у њему хаос

nestali

Жељка Домазет

e-max.it: your social media marketing partner