Стање у Босни и Херцеговини је тако да тренутно нити једна од кључних институција ни Предсједништво БиХ ни Парламентарна скупштина БиХ не функционишу, упозорила је у разговору за Анадолу Агенцијy (АА) Душанка Мајкић, предсједавајућа Комисије за спољње послове Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.

“И Савјет министара БиХ све више ради у форми телефонских сједница, а не сједница на којима се озбиљно разматрају законски приједлози земље која је на путу ка ЕУ. Нема тога. Када се види да на дневном реду једне сједнице Парламентарне скупштине БиХ има више посланичких приједлога закона него оних који предлаже извршна власт онда се зна у каквом смо стању. По институцијама Босне и Херцеговине готово се не би могло рећи да идемо према ЕУ”, наводи Мајкић.

Парламентарне скупштине БиХ, истиче, у том процесу “нема, односно сасвим је дистанцирана од свега тога”.

“Ми немамо представе докле су власти БиХ дошле када је испуњавање европских обавеза у питању. Лицитирање процентима нама ништа не значи јер то не мора бити тачно. Јер, до сада су много пута речене ствари које нису тачне. Дакле, најбољу ствар је неки дан изнио Ларс-Гуннар Wигемарк, шеф Делегације ЕУ, када је поручио: немојте тако, причате једно нама, а друго причате када се вратите на своја мјеста. То је срамно” сматра Мајкић.

Она наглашава да “у вријеме сада какво је, гдје је присутна тотална дезорјентација свега, сљедеће што долази јесте прича о теми Изборног закона БиХ”.

“Упозорење Централне изборне комисије БиХ, које је страшно, говори о томе да нам се може догодити да не могнемо обавити изборе 2018. зато што је Изборни закон БиХ у таквом стању да га под хитно треба уредити. Видимо да они који су одговрни за то пуштају да Интерресорна радна група која је за то предвиђена да изврши промјене без икаквих инструкција, дакле она не ради. Тако да и на том плану се ништа не ради. Уколико се не уради ништа до годишњих одмора, односно по повратку не усвоје измјене и допуне Изборног закона БиХ, ми нећемо ништа урадити до 2018, а тада је изборна година и нема на том плану ништа. То ће бити сљедећи проблем, јер представници хрватског народа више неће дозволити да други бирају њихове политичке представнике”, истиче Мајкић.

Предсједавајућа Комсије за вањске послове Представничког дома ПС БиХ “не вјерује да ће БиХ до краја ове, односно почетком наредне године добити статус кандидата у ЕУ”.

“Не вјерујем да од тога има ишта. Требамо да попунимо више од 3.200 питања, да та питања према Упитнику ЕУ међусобно усагласимо, да пропустимо кроз Механизам координације и да доставимо све да би то неко прегледао да би успјели да стигнемо до краја ове или до почетка наредне године покушати добити статус кандидата. На овакав начин како се сада ради то једноставно није могуће. Чак када би и у овом тренутку нешто урадили, бар како извјештаји говоре, најнижни проценат проведбе обавеза је у ФБиХ, јер ту парламент практично не функционише. Имамо један страшан статус у којем се земља налази и нико ништа. Не знам куда нас то води и који то напредак се може направити у догледно вријеме са оваквим стањем у каквом се налазимо и без амбиција да било ко шта промијени”, поручила је Мајкић.

Она наводи како је лоша ситуација и када је у питању активација Акционог плана за чланство (МАП) БиХ за НАТО.

“Није питање МАП-а само имовина. НАТО би сада био спреман да одустане од тог захтјева књижења војне имовине, али то није крај обавезама без обзира колико и како се представља. Видимо ми као Заједничка комисија за одбрану и безбједност ПС БиХ стање гдје се често сусрећемо са извјештајима каква нам је ситуација у Оружаним снагама БиХ. Наилазимо на војску која је гладна, која је необучена, неприпремљена за кључне ствари, видимо шта нам се дешава када су у питању људска права војника и официра на којима ради војни повјереник, видимо комплетно стање у касарнама које прокишњавају већ неколико година и поред средстава која су добили од међународне заједнице”, наводи Мајкић, која је и чланица Заједничке комисије за одбрану и сигурност ПС БиХ.

Истиче да као држава, “нисмо ријешили ни питање складишта муниције и минско-експлозивних средстава”.

“Стоји ту и недовољан ангажман Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ која би требала, не да прави партнерство него да буде контролор ствари и да гласно упозорава шта то није добро урађено и шта треба промијенити да би се стање у Оружаним снагама БиХ промијенило. Међутим, не постоји воља ни за шта. Ти извјештаји се пропуштају брзински кроз руке да не би неко од “наших кадрова” дошао у питање и све остало као што је и било”, сматра Мајкић.

Мајкић као чланица Комисије за буџет и финансије Представничког дома ПС БиХ истиче како је најављено разматрање и усвајање измјена и допуна Закона о акцизама БиХ првенствено обавеза и одговорност представника Савеза за промјене.

“До сада власт на нивоу Босне и Херцеговине се показало како функционише. Довољно је погледати дневни ред Парламентарне скупштине БиХ, њена оба дома, па видјети о каквој се власти ради на којем пољу они функционишу. Они имају одговорност за обнашање функције на нивоу БиХ. Ако то нису у стању, треба да кажу да нису у стању. Јер, не можеш бирати када си на власти ово ми се свиђа, а ово ми се не свиђа. То говори јасно о недостатку капацитета који та политичка опција има”, рекла је у разговору за АА Душанка Мајкић.

dusanka majkic parlament

e-max.it: your social media marketing partner